Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Eksperci z Katowic przebadają powietrze w Raciborzu

23.01.2018 19:00 | 2 komentarze | żet

Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.

Eksperci z Katowic przebadają powietrze w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach przyjadą do Raciborza z ambulansem mierzącym jakość powietrza. Inicjatorami ściągnięcia do naszego miasta profesjonalnej aparatury są członkowie Raciborskiego Alarmu Smogowego z byłym radnym Piotrem Dominiakiem oraz radnym powiatowym Dawidem Wacławczykiem na czele.

Ustaliliśmy, że 16 stycznia przeprowadzono wizję lokalną z udziałem ekspertów z Katowic, a także przedstawiciela RAS, urzędu miasta oraz starostwa. Stanęło na tym, że specjalny ambulans zostanie zaparkowany przy Szkole Podstawowej nr 4. Wóz przyjedzie do Raciborza na przełomie stycznia i lutego.

Dwutygodniowy pomiar jakości powietrza będzie miał charakter kompleksowy. Eksperci sprawdzą więc, ile w naszym powietrzu jest szkodliwych cząstek pyłu zawieszonego, benzo(a)pirenu oraz metali ciężkich. Wyniki pomiaru pozwolą ustalić, na ile trafne są wyniki pomiarów jakości powietrza wykonywane na amatorskich urządzeniach, czy prognozy jakości powietrza przygotowywane dla naszego miasta przez pracowników WIOŚ odpowiadają rzeczywistości oraz wreszcie - czy nasze powietrze jest lepsze, czy gorsze niż to w Rybniku i innych "najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy".

(żet)

fot. UM Siemianowice Śląskie

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK