Czwartek, 25 kwietnia 2024

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Aleja 800-lecia z Raciborza do Łężczoka

28.02.2017 17:51 | 0 komentarzy | żet

Brzozy, dęby, graby, platany i lipy mają być trwałym śladem po obchodach jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza.

Aleja 800-lecia z Raciborza do Łężczoka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze Raciborza będą starać się o pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na posadzenie szlachetnych gatunków drzew liściastych.

Urzędnicy i ekolodzy

- Zawiązano już komitet odpowiedzialny za nowe zadrzewienia - informuje Justyna Korzeniak z agencji PR Adventure Media, która realizuje miejskie zlecenie związane z promocją obochodów jubileuszu 800-lecia Raciborza.

W skład komitetu weszli: Zdzisława Sośnierz (naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa; przewodnicząca), Elżbieta Sokołowska (naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami), Katarzyna Góreczna (młodszy referent Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa), Maciej Piątek (inspektor Wydziału Komunalnego) oraz lokalni działacze i ekolodzy: Jan Duda, Mieczysław Heflinger, Bogusław Siwak.

Nasadzenia na Płoni i Ostrogu

Graby mają zostać posadzone przy ul. Srebrnej (po zakończeniu remontu stadionu Unii Racibórz), natomiast brzozy po zewnętrznej stronie wału przeciwpowodziowego od ulicy Brzozowej do mostu na Uldze. - Członkowie komitetu widzieliby też zaaranżowaną przestrzeń na tzw. „czarnym placu” naprzeciwko kościoła św. Jana, pomiędzy ulicami Karola i Armii Krajowej. Ich zdaniem miejsce to powinno nosić nazwę „Skwer 800- lecia praw miejskich Raciborza” - informuje J. Korzeniak.

Aleja 800-lecia i skwer różany

Kolejne nasadzenia planuje się przy ciągu pieszo-rowerowym do rezerwatu "Łężczok". Powstała w ten sposób aleja miałaby nosić nazwę "Alei 800-lecia praw miejskich Raciborza".

- W ten sposób w przestrzeni miejskiej powstaną dwa swoiste „pomniki przyrody” upamiętniające tegoroczne święto. Będą one miały szansę rozwinąć się i przetrwać do kolejnej okrągłej rocznicy upamiętniającej nadanie Raciborzowi praw miejskich – argumentuje Robert Myśliwy, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Racibórz.

Kolejny pomysł to utworzenie różanego ogrodu zlokalizowanego na zieleńcu przy ul. Drzymały lub skwerze ze starą fontanną przy PKP (obok postoju taksówek).

- Lista z pomysłami zadrzewień nie jest jeszcze zamknięta, co oznacza, że mieszkańcy również mogą składać propozycje, gdzie widzieliby nowe nasadzenia - dodaje J. Korzeniak.

źródło: Adventure Media, oprac. żet

Ludzie:

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu