Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

PWSZ wykona dla Raciborza mierniki jakości powietrza

26.01.2017 12:10 | 3 komentarze | żet

Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym roku mają przygotować prototypowy miernik jakości powietrza.

PWSZ wykona  dla Raciborza mierniki jakości powietrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Mirosław Lenk przyznaje, że powstanie i działanie Polskiego Alarmu Smogowego jest dla niego "wydarzeniem roku". Choć do działalności jego raciborskiego odpowiednika podchodzi z dystansem ze względu na jego polityczno-opozycyjną prowieniencję (Piotr Dominiak, Dawid Wacławczyk i Zbigniew Wieczorek są członkami Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego Nasze Miasto, działającego w opozycji do władz miasta i powiatu), a także na "duże przekłamania" w prezentacji wyników badań*. - Tak samo jak oni, ja też chcę oddychać czystym powietrzem - powiedział prezydent podczas styczniowej konferencji prasowej (26.01.17).

W tym roku prototyp...

M. Lenk wyjaśnił, że jeszcze w tym roku - dzięki współpracy miasta z wydziałem automatyki i robotyki PWSZ Racibórz - powinnien powstać prototypowy miernik jakości powietrza. Docelowo w Raciborzu ma zostać zamontowanych od 10 do 20 urządzeń tego typu. Oprócz mierzenia jakości powietrza, będą informować również o wilgotności powietrza a także ciśnieniu atmosferycznym. Wyniki pomiarów mają być dostępne on-line**.

... za rok w każdej dzielnicy

Prezydent Raciborza chce, żeby w każdej dzielnicy zamonotowano przynajmniej jedno takie urządzenie (w większych dzielnicach dwa). Całość ma kosztować od 15 do 30 tys. zł, a więc tyle ile certyfikowany pyłomierz wypożyczany przez Raciborski Alarm Smogowy.

O co walczy Raciborski Alarm Smogowy?

Przypomnijmy, działacze Raciborskiego Alarmu Smogowego od ponad roku apelują do władz samorządowych o zakup profesjonalnego urządzenia służącego monitorowaniu jakości powietrza. Chcą również wypracowania procedur informowania mieszkańców miasta o przekroczeniach norm obecności szkodliwych zwiazków w powietrzu, a także likwidacji źródeł zanieczyszeń powietrza w zasobach komunalnych oraz zwiększaniu puli środków na dofinansowywanie modernizacji źródeł ciepła przez mieszkańców.

25 stycznia, tuż przed sesją Rady Miasta Racibórz, do radnych trafił list otwarty RAS w tej sprawie (szczegóły TUTAJ).

Wojtek Żołneczko


* Pomiary jakości powietrza winny być prowadzone w ujęciu dobowym, a informacja o ewentualnych przekroczeniach powinna dotyczyć średniego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w ciagu 24 godzin. Tymczasem informacje o przekroczeniu norm jakości powietrza o 600%, 1000% czy 1300% dotyczyły pomiaru z danej godziny, a średnia dobowa była niższa. Nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu minionych 35 dni na terenie powiatu raciborskiego wielokrotnie dochodziło do przekroczenia norm jakości powietrza.

** Aktualnie jedynym urządzeniem mierzącym jakość powietrza w Raciborzu jest zamontowany przez firmę Ostróg.Net czujnik. Pomiar dotyczy centrum Raciborza, a jego wyniki dostępne są on-line TUTAJ.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK