Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Wacławczyk: w 8 lat możemy pozbyć się wszystkich kopciuchów

27.10.2016 13:12 | 9 komentarzy | ma.w

RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.

Wacławczyk: w 8 lat możemy pozbyć się wszystkich kopciuchów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na raciborskiej przystani kajakowej spotkali się z dziennikarzami działacze NaM-u: radny powiatowy Dawid Wacławczyk, kandydat na radnego w ostatnich wyborach samorządowych Zbigniew Wieczorek i były radny miejski Piotr Dominiak. NaM firmuje Raciborski Alarm Smogowy, a jego radni od dawna wnioskują u władz miasta i powiatu o zakup mobilnego urządzenia mierzącego poziom zanieczyszenia powietrza. - Bez diagnozy nie ma leczenia - podkreślał na przystani Z. Wieczorek. Prezydent ze starostą skąpią ok. 100 tys. zł na zakup takiego sprzętu. NaM wypożyczył go i przeprowadził badania. Okazało się, że stężenia trujących pyłów są w Raciborzu większe niż w Krakowie uznawanym za symbol polskiego miasta w smogu.

NaM ma konkretny program jak zwalczać żródła niskiej emisji. Wpierw chce wyplenić stare, węglowe piece z budynków użyteczności publicznej, a etapami dojść do sytuacji gdzie całe miasto pozbędzie się tzw. kopciuchów, pieców które trują najbardziej. Dawid Wacławczyk mówi o okresie 8 lat na to zadanie.

Dotychczasowe działania urzędników z magistratu i starostwa NaM-owcy uznają za jedynie pozorowane. - Od 10 lat jakość powietrza w Raciborzu stale się pogarsza mimo programów ograniczania niskiej emisji - kwituje D. Wacławczyk. NaM stawia się w roli inicjatora działań, do których przyłączą się kolejne środowiska. Według Zbigniewa Wieczorka idealnie byłoby gdyby zaktywizowały się grupy osiedlowe czy rady parafialne i ruszyły z urzędnikami w teren przekonywać o szkodliwości palenia w piecach najtańszym paliwem.

Wypowiedzi video Piotra Dominiaka i Dawida Wacławczyka

https://youtu.be/Wi8JVWhFdIg

https://youtu.be/CvUE6UT4aJk

Więcej o pomysłach NaM-u na walkę z niską emisją w najnowszych Nowinach Raciborskich

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK