Poniedziałek, 24 stycznia 2022

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Chodźmy w maseczkach. Pomysły na walkę ze smogiem

03.06.2016 06:49 | 166 komentarzy | tora

Nasz ubiegłotygodniowy materiał okładkowy „Palisz śmieci? Doniosę na ciebie, bo nie dam się zabić” spotkał się ze sporym oddźwiękiem. Pomysłodawca akcji wodzisławianin Krzysztof Dybiec idzie za ciosem i proponuje kolejne działania, które mogą pomóc w walce ze smogiem w Wodzisławiu i całym regionie.

Chodźmy w maseczkach. Pomysły na walkę ze smogiem
Naszym artykułem "Paliusz śmieci? Doniosę na ciebie, bo nei dam się zabić" zainteresował się TVN 24. Reporterka stacji przeprowadziła 27 maja wywiad z Krzysztofem Dybcem na wodzisławskim rynku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Część działań jak np. apele do władz wojewódzkich czy rządu o uchwałę antysmogową czy przekazanie pieniędzy na likwidację niskiej emisji pokrywają się z działaniami samorządowymi (o czym piszemy na str. 6). Tutaj wymienimy te, które zrealizować mogą sami mieszkańcy, bez czekania na ruch z góry.

– Szukamy sponsora na maseczki z logiem akcji „Kochasz życie? Nie pal śmieci”. Maseczki mogłyby być rozdawane podczas różnych imprez i wydarzeń – mówi Krzysztof Dybiec. Podczas eventów będą też zbierane podpisy pod petycjami do decydentów na różnym szczeblu o konkretne decyzje, działania, czy pieniądze. Jest pomysł, by stworzyć ekipę łowców smoga. Trwa szukanie chętnych. Prawdopodobnie we wrześniu ruszy konkurs na „najpiękniejszego” smoga. Polegać ma na nakręceniu 30–sekundowego filmiku z możliwie najbardziej efektownym dymem, wraz z podaniem adresu złapanego smoga. Na nadesłane filmiki będzie można głosować w internecie. Szczegóły konkursu są opracowywane, zwycięzca będzie mógł liczyć na konkretną nagrodę. – Szukamy sponsorów kolejnych nagród – mówi wodzisławianin. A polowanie na smoga z kamerą można tak naprawdę rozpocząć już dziś.

Krzysztof Dybiec zapowiada, że od września zamierza chodzić w masce przeciwpyłowej. Do tego samego zachęca też innych. Wszystko w trosce o zdrowie. Pył zawieszony zawiera substancje rakowtórcze. – Zachęcamy też do współpracy takie inicjatywy jak Wyjście Smoga, Rybnicki Alarm Smogowy, Raciborski Alarm Smogowy oraz wszelkie inne organizacje i instytucje – w wielkości siła – mówi wodzisławianin. Jednocześnie deklaruje: – Chcemy pokazywać dobre praktyki, czyli tych, którzy dołączyli do akcji zmieniając piece i źródło opału.

(tora)


Wszyscy chętni do włączenia się do działań nawiążą kontakt z Krzysztofem Dybcem poprzez stronę na Facebook’u „Kochasz życie? Nie pal śmieci”, lub telefonicznie pod nr tel. 505 125 884