Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Miliony na ochronę zagrożonych gatunków

24.05.2022 11:23 | 0 komentarzy | eco

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” otrzyma ponad 7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ochronę 9 zagrożonych gatunków nietoperzy.

Miliony na ochronę zagrożonych gatunków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem projektu jest utrzymanie i poprawa stanu ochrony 9 zagrożonych gatunków nietoperzy w trzech krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska podkreśla, że: program LIFE to wyjątkowy mechanizm pomagający polskim podmiotom przygotować wnioski, skutecznie konkurujące z aplikacjami składanymi z całej Europy. LIFE pozwala realizować ambitne projekty na rzecz środowiska i klimatu, chroniące i wspierające nasze naturalne dziedzictwo. Co ważne, NFOŚiGW pomaga w tym, zarówno udostępniając swoje środki, co czyni dostępny poziom dofinansowania szczególnie atrakcyjnym, jak i dzieląc się ekspercką wiedzą, bezcenną zwłaszcza dla partnerów stawiających pierwsze kroki w ekologicznych projektach międzynarodowych.

Dzika natura nie zna granic, dobrze by – jak to ma miejsce w omawianym projekcie – nie znała ich także nasza pomoc niesiona zwierzętom w potrzebie. Wspólna, transgraniczna inicjatywa „PODKOWIEC PLUS” pozwoli na zabezpieczenie stanowisk o dużym znaczeniu dla najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy, proaktywną ochronę oraz rozszerzenie wsparcia instytucjonalnego w tym zakresie – wyjaśnia ideę projektu Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Wynikiem realizacji projektu będzie: poprawa stanu schronień rozrodczych – powstanie 10 wież dla nietoperzy, zwiększenie liczby zimowisk nietoperzy poprzez budowę 5 hibernakulów, polepszenie stanu żerowisk poprzez budowę 3 stawów, stworzenie 100 optymalnych schronień i zwiększenie bezpieczeństwa lokalnych populacji nietoperzy, rozrost populacji podkowca małego i nocka orzęsionego o 10%. Dodatkowo przeprowadzony zostanie monitoring 108 dotychczasowych schronień nietoperzy znajdujących się na obszarze projektu.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja