Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Kopalnia Rydułtowy częściowo wstrzymała ruch. Załoga przeszła do Marcela

20.08.2024 00:00 red

RYDUŁTOWY W związku z ograniczeniem wydobycia w KWK ROW – Ruch Rydutłowy, część załogi została przeniesiona do pracy w ruchu Marcel, który również wchodzi w skład kopalni zespolonej ROW.

W trakcie wizji lokalnej w rejonie E1 pokładów 706 i 703/1– 2 stwierdzono, że w pochylni równoległej 1200– E1 w pokładzie 706 zaistniało tąpnięcie, powodujące zniszczenie wyrobiska na odcinku 145 m. – Doszło tam m.in. do wypiętrzenia spągu i uszkodzenia obudowy. Wysokość wyrobiska wynosi aktualnie mniej niż 1,8 m, a na znacznej długości – poniżej 60 cm. Natomiast w pokładzie 703 stwierdzono skutki wstrząsu – wpływy górotworu na obudowę, w tym lokalnie zsuwy obudowy do 40 cm – informują służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Praca częściowo wstrzymana

Po wizji lokalnej pod ziemią Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku wydał decyzję o częściowym wstrzymaniu ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach.

– Decyzja ta dotyczy prowadzenia robót górniczych w pokładach 703/1– 2 i 706 w rejonie E1 w wyrobiskach, gdzie ujawniły się skutki wstrząsów z 11 i 14 lipca tego roku. Wyjątkowo, wolno będzie podjąć niezbędne prace profilaktyczne w celu wyizolowania pochylni równoległej 1200– E1 w pokładzie 706 oraz działania dla zapewnienia bezpieczeństwa wentylacyjno– pożarowego, metanowego, tąpaniami i zawałowego w tych rejonach na warunkach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego na podstawie opinii kopalnianych zespołów ds. rozpoznawania i zwalczania zagrożeń w ruchu zakładu górniczego – poinformował Damian Borgieł, dyrektor Biura Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG S.A, uczestniczący w oględzinach wyrobisk.

Warunki wznowienia ruchu zakładu górniczego w opisanych wyrobiskach zostaną określone po zakończeniu przez Dyrektora OUG w Rybniku badań określających przyczyny zaistnienia wstrząsów i tąpnięcia w rejonie pochylni II– 1200– E1 w pokładzie 712/1– 2+713/1– 2.

Część załogi na Marcelu

Przypomnijmy, że bezpośrednio po wstrząsie wysokoenergetycznym 11 lipca postanowiono o zamknięciu i otamowaniu (wyłączeniu z sieci wentylacyjnej) rejonu kopalni w partii E1 na poziomie 1150 m. Decyzja OUG o wstrzymaniu ruchu zakładu w tej części kopalni jest kontynuacją wcześniejszych decyzji o zamknięciu rejonu objętego skutkami wstrząsu.

W związku z ograniczeniem produkcji w kopalni Rydułtowy 3 brygady pracowników przeniesiono do pracy w kopalni Marcel, która zresztą była połączona z Rydułtowami nie tylko formalnie, ale także podziemnymi wyrobiskami. Jak zapewnia rzecznik prasowa PGG Ewa Grudniok, takie działania są podejmowane w ramach jednego zakładu. Różnicą jest jedynie to, że górnicy będą musieli zjeżdżać pod ziemię kilka kilometrów dalej.

(ska)

  • Numer: 34 (1239)
  • Data wydania: 20.08.24
Czytaj e-gazetę