XIX Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w cieniu wielkiej tragedii
POWIAT 6 czerwca na obiektach Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (stadion przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim) o 9.30 uroczyście otwarto XIX Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
Celem Olimpiady – jednego z największych tego rodzaju wydarzeń w województwie śląskim – jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami udziału w zawodach rekreacyjno-sportowych, popularyzacja sportu w środowisku osób niepełnosprawnych oraz integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. W ramach Olimpiady przewidziano 15 indywidualnych konkurencji sportowych: bieg sprinterski na 30 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal z miejsca, slalom z piłką, strzały do bramki, rzut piłką lekarską, bieg z przeszkodami, rzuty do puszek, rzuty woreczkami do celu, rzuty do tarczy, podnoszenie ciężarka, rzuty do kosza, unihokej, podbijanie piłeczki.
W tegorocznej Olimpiadzie udział wzięły 24 ośrodki, ponad 300 uczestników, 127 opiekunów, 130 wolontariuszy oraz około 150 kibiców. Każda zgłoszona drużyna, która wzięła udział w Olimpiadzie otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar, a uczestnicy – pamiątkowe medale.
Organizatorami imprezy są: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., wodzisławski ośrodek Caritas, Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach oraz Powiatowy Młodzieży Ośrodek Sportu w Wodzisławiu Śl. Wydarzenie wspierają wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl.
Z rąk Tadeusza Skatuły oraz Krystyny Kuczery gratulacje odebrał 16-letni Marek Freiwald z Rydułtów, który zdobył złoto, srebro oraz brąz w mistrzostwach Europy juniorów do lat 16 w siłowaniu się na rękę. Marek od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.
AgaKa
6 czerwca wicestarosta Tadeusz Skatuła otworzył XIX Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych. Niedługo później w pomieszczeniu Zespołu Szkół Technicznych wicestarosta zasłabł i stracił przytomność. Przez ponad godzinę prowadzono jego reanimację, jednak nie udało się go Olimpiadę jednak postanowiono dokończyć. Tego życzyłby sobie zmarły starosta, znany miłośnik sportu oraz niezwykle ceniący działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie konkurencje dokończono już jednak bez oprawy muzycznej. A medale i puchary wręczono uczestnikom Olimpiady w ciszy. Zrezygnowano też z pamiątkowego zdjęcia, które zwyczajowo na koniec olimpiady wykonywano z udziałem wszystkim osób zaangażowanych w organizację i przebieg imprezy.
Najnowsze komentarze