Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ekonowiny: Fundusz pomaga chronić przyrodę

31.01.2023 00:00 sub

Działania zabiegów ochronny czynnej i oznakowania rezerwatów zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W województwie śląskim znajduje się 65 rezerwatów przyrody i wiele z nich wymaga podejmowania ciągłych, okresowych bądź jednorazowych zabiegów ochronnych, dzięki czemu można zachować lub odtworzyć walory przyrodnicze, dla których ochrony zostały utworzone. Tzw. zabiegi ochrony czynnej przyrodnicy z katowickiej RDOŚ w 2022 roku przeprowadzili w 7 rezerwatach: Łężczok (gm. Nędza i Racibórz), Cisy Przybynowskie (gm. Żarki), Cisy nad Liswartą (gm. Herby), Cisy koło Sierakowa (gm. Ciasna), Góra Chełm (gm. Łazy), Dziobaki (gm. Ujsoły), Sokole Góry (gm. Olsztyn).

Wykaszanie łąk w Łężczoku

Mozaika siedlisk naturalnych i półnaturalnych, których istnienie jest współzależne od koegzystencji z człowiekiem, to specyfika rezerwatu przyrody Łężczok. Jednym z podstawowych elementów przyrodniczych są tu łąki, które jednak są zbiorowiskami roślinnymi niestabilnymi ekologicznie i podlegają stałej sukcesji. Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania. Zabieg ten został przeprowadzony również w 2022 roku. Przyczyni się on do utrzymania zbiorowisk łąkowych, tym samym nie zajdzie proces ich degeneracji poprzez sukcesję w kierunku lasu.

Rezerwatowa ochrona cisów

Przedmiotem ochrony rezerwatów Cisy nad Liswartą, Cisy Przybynowskie i Cisy koło Sierakowa jest naturalne siedlisko występowania cisa pospolitego. Jest to gatunek zagrożony, objęty ochroną prawną i zanikający w polskich lasach. W ramach działań ochronnych w ubiegłych latach przeprowadziliśmy zabiegi grodzenia miejsc jego naturalnego odnowienia nalotów, siewek, podrostów, wyjątkowo narażonych na zniszczenie wskutek zgryzania i zadeptywania przez zwierzęta leśne. Teraz w miejscu występowania młodych cisów usunięto konkurencyjne rośliny runa.

Usuwanie podrostu drzew w rezerwacie Góra Chełm i Dziobaki

Stanowiska storczyków w rezerwacie Góra Chełm i śnieżyczki przebiśniegu w rez. Dziobaki, są najbardziej narażone na zacienienie poprzez odrastający podrost drzew (młode klony, buki i jawory). Aby nie dopuścić do wycofywania się z terenów rezerwatów chronionych roślin, konieczne jest wycinane podrostu. Dzięki środkom pozyskanym z WFOŚiGW w Katowicach w tym roku prace mogły zostać wykonane w tym roku kolejny raz.

Barierki w rez. Sokole Góry

Presja turystyczna to wyzwanie z jakim mierzy się jurajski rezerwat Sokole Góry. Aby odpowiednio chronić teren rezerwatu przed niekontrolowanym ruchem turystycznym ważne jest jego kanalizowanie, tak aby osoby odwiedzające poruszały się po trasach wyznaczonych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. W tym celu wykonane zostały barierki z informacjami, kierunkujące ruch pieszy. Dzięki temu nielegalne przedepty w rezerwacie, będą ulegać sukcesywnemu zanikowi poprzez samoregenerację terenu.

Oznakowanie śląskich rezerwatów dobiegło końca

Wszystkie rezerwaty w naszym województwie mają już tablice! W 2022 roku zakończyliśmy kilkuletnią wymianę i uzupełnienie oznakowania rezerwatów. Ostatnie 10 tablic – informujących o nazwie rezerwatu i zakazach – zostało ustawionych w rezerwatach Lipowska (gm. Węgierska Górka i Ujsoły), Pilsko (gm. Jeleśnia) i Romanka (gm. Jeleśnia i Węgierska Górka).

(eco)


Tzw. zabiegi ochrony czynnej przyrodnicy z katowickiej RDOŚ w 2022 roku przeprowadzili między innymi w rezerwacie Łężczok


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 5 (1158)
  • Data wydania: 31.01.23
Czytaj e-gazetę