Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Powstanie nowy park miejski

02.11.2021 00:00 red.

Radlin otrzymał dofinansowanie na projekt „Parku Jordanowskiego”. Plany na stworzenie w Radlinie drugiego „Central Parku” magistrat snuł już od kilku lat, jednak koszt w postaci kilku milionów zł, uniemożliwiały realizację tego pomysłu. Teraz, dzięki wsparciu z Programu Inwestycji Strategicznych, czyli Rządowego Funduszu Polski Ład plany mogą się urzeczywistnić.

RADLIN Projekt „Dobry klimat dla Radlina - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskich” zakładał stworzenie nowego parku, rewitalizację Placu Radlińskich Olimpijczyków i stworzenie ścieżki rowerowej. Dofinansowanie z rządowych środków dotyczy pierwszego etapu, czyli stworzenia Parku Jordanowskiego przy ul. Rydułtowskiej.

Cała koncepcja ma przypominać... nowojorski Central Park i być zieloną wyspą Radlina. Park Jordanowski ma rozciągać się od ul. Hallera, tuż za supermarketem Biedronka, wzdłuż głównej ulicy prowadzącej do dawnego boiska lekkoatletycznego przy ul. Rydułtowskiej i dalej aż do rejonu pomnika Ofiar Szybu Reden. Ma obejmować powierzchnię ponad 70 tys. m kw. i mieć blisko 2 km długości. Koncepcja zagospodarowania terenu ma za zadanie nie tylko uporządkowanie niewykorzystywanej obecnie przestrzeni, ale także jej estetyzację i dostosowanie do potrzeb różnych grup użytkowników. Projekt ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Ofiar Szybu Reden. Motywem przewodnim parku mają być nawzajem przeplatające się elementy w kolorze czerwonym. Będą to m.in. siedziska, instalacje w kształcie serc oraz palisady.

Park Jordanowski ma połączyć obszar zielonego wąwozu i dawnego boiska, aby stały się parkową przestrzenią rekreacyjną, zaś miejsce przy pomniku Ofiar Szybu Reden - strefą ciszy, refleksji i edukacji historycznej. Jak informuje radliński magistrat, w nowym Parku Jordanowskim zaplanowano wiele obszarów zróżnicowanej zieleni, roślinności miododajnej, stref szczególnie wrażliwych przyrodniczo, jak chociażby dziką łąkę czy tzw. ogrody deszczowe.

(apa) (juk)

  • Numer: 44 (1093)
  • Data wydania: 02.11.21
Czytaj e-gazetę