Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Apelują o powołanie młodzieżowej rady powiatu. „Młodzi chcą być słyszalni”

29.06.2021 00:00 sub

Czy w strukturach powiatu wodzisławskiego powstanie młodzieżowa rada? Tego chcą działacze Forum Młodych PiS. – Młodzieżowa rada jest bardzo potrzebna, niezbędna, a nawet kluczowa, by dać głos młodemu pokoleniu – mówią.

POWIAT 1 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych w sprawie młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa. Daje ona możliwość powołania młodzieżowej rady na szczeblu m.in. powiatowym. – Jeżeli powstała taka możliwość to wzywamy, aby z niej skorzystać – mówili przedstawiciele Forum Młodych PiS, którzy 17 czerwca zorganizowali konferencję prasową przed gmachem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Głos młodych

Jak podkreślali na spotkaniu z dziennikarzami lokalni przedstawiciele Forum Młodych PiS, czyli: Karol Szymura, Bartosz Hetmaniok oraz Artur Strzelecki, młodzi ludzie chcą mieć możliwość decydowania i wyrażania swojego zdania. – Młodzieżowa Rada Powiatu Wodzisławskiego jest bardzo potrzebna, niezbędna, a nawet kluczowa, by głos młodego pokolenia był słyszalny – zwracał uwagę Bartosz Hetmaniok, który jest także wodzisławianinem.

Karol Szymura z kolei wyliczał korzyści, jakie mogą płynąć z utworzenia w strukturach samorządu powiatowego młodzieżowej rady. – To przede wszystkim łatwiejsza komunikacja między młodym pokoleniem a włodarzami. Ale nie tylko. Niewiele okazji i możliwości stwarza się młodym ludziom, aby kształtować z nich lokalnych liderów. Młodzieżowe rady to umożliwiają i to w sposób bardzo naturalny – podkreślał.

– Mam poczucie, że Młodzieżowa Rada Powiatu Wodzisławskiego będzie miejscem dla patriotów małej ojczyzny, jaką jest ziemia wodzisławska. Którzy chcą ją rozwijać i zmieniać – mówił natomiast Artur Strzelecki. Dodał, że dzięki tego typu inicjatywom młodzi ludzie mogą aktywnie wyrażać swoje zdanie i stanowisko.

Jest możliwość

Wyjaśnijmy, że podpisana przez prezydenta nowelizacja wspiera i rozwija młodzieżową samorządność. Polskie prawo pozwalało na przestrzeni ostatnich 20 lat tworzyć młodzieżowe rady jedynie na szczeblu gminnym. – Dzięki ustawie w sprawie młodzieżowych rad gmin, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa głos młodych ludzi będzie brzmiał mocniej i skuteczniej. Młodzież musi mieć możliwość wypowiedzenia się we wszystkich sprawach, które jej dotyczą – mówił podczas podpisywania dokumentów Andrzej Duda.

Organ konsultacyjno-doradczy

Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – młodzieżowa rada może zostać utworzona na wniosek co najmniej 1/5 ustawowego składu rady gminy bądź włodarza gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni. Młodzieżowa rada będzie mieć charakter konsultacyjno-doradczy i będzie jej przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. Do zadań rady będzie należeć opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu działań strategicznych samorządów na rzecz młodzieży i podejmowanie działań na rzecz młodzieży.

Co na to starostwo?

Przypomnijmy, że sprawa powołania w strukturach powiatu wodzisławskiego młodzieżowej rady była już podejmowana w 2019 r. – Żaden przepis powiatowi nie pozwala na utworzenie młodzieżowej rady powiatu na takich zasadach, jak ma to miejsce w miastach i gminach – mówił wówczas Wojciech Raczkowski, kierownik biura komunikacji społecznej i informacji z wodzisławskiego starostwa. Podpisana przez prezydenta nowelizacja zmienia jednak postać rzeczy. Czy w tej sytuacji starostwo będzie bardziej przychylne utworzenia młodzieżowej rady?

– Obecnie jeszcze jest zbyt wcześnie, aby móc jasno odpowiedzieć, czy i ewentualnie kiedy młodzieżowa rada powiatu mogłaby powstać, zwłaszcza że przepisy w tej sprawie nie weszły jeszcze nawet w życie – odpowiada Wojciech Raczkowski. Dodaje, że jeżeli przepisy nowelizujące ustawę o samorządzie powiatowym wejdą w życie (bo już zdarzało się, że zanim ustawa zaczęła obowiązywać, już była mocno zmieniana – tak było w przypadku ostatniej ustawy Prawo zamówień publicznych – albo nawet uchylana), to do utworzenia młodzieżowej rady powiatu niezbędna będzie zgoda rady powiatu. – Jeżeli pojawi się stosowna inicjatywa uchwałodawcza, rada powiatu rozpatrzy ją zgodnie z przepisami i to rada podejmie decyzję w tej sprawie – zwraca uwagę kierownik Raczkowski.

(juk)

  • Numer: 26 (1075)
  • Data wydania: 29.06.21
Czytaj e-gazetę