Godkami i bojkami Strzałki pokazali jak wyglądało kiedyś życie
W Szkole Podstawowej w Lubomi odbyła się promocja książki pt. „Pierwej to było blank inakszy niż dzisio, czyli obraz mojej Małej Ojczyzny w inscenizacji „Godek i bojek śląskich” Brunona Strzałki – Nasze Skarby”.
LUBOMIA Książka, której oficjalna prezentacja miała miejsce 19 marca, to efekt wspólnej pracy nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lubomi. Celem publikacji jest upowszechnienie godek i bojek związanych z Lubomią w sposób przystępny dla współczesnego czytelnika. Często bowiem, ze względu na występujące w tekstach godek archaizmy, były one trudno zrozumiałe dla młodego odbiorcy. Zrodził się więc pomysł zebrania scenariuszy do godek napisanych przez patrona szkoły w Lubomi – Brunona Strzałki, aby zgromadzić je w jednym miejscu, jakim jest owa publikacja – tłumaczą organizatorzy promocji.
Książka ta ma zachęcić dzieci i młodzież do czytelnictwa, przybliżyć gwarę śląską, przypomnieć i zapoznać z bogatą tradycją, kulturą, miejscami historycznymi oraz topograficzno-przyrodniczymi gminy Lubomia.
W publikacji, poza scenariuszami do godek napisanych przez Marię Franiczek i Jolantę Żłobicką, swoje miejsce znalazł się również zbiór godek napisanych przez uczniów i absolwentów w gwarze śląskiej, zebranych przez Ilonę Somerlę. Znajduje się w niej również zbiór prac plastycznych wykonywanych podczas konkursów szkolnych pod kierownictwem Justyny Gelny. Słownik wyrazów gwarowych przygotowała Urszula Nowak. Wiele osób użyczyło również swoich zdjęć, wykorzystanych w monografii, które wraz z dyrektorem wybierał, grupował i przygotował Jan Kwiczała. Nad całością czuwała dyrektor szkoły Bogumiła Godoj.
Na prezentacji obecny był m.in. starosta wodzisławski Leszek Bizoń, syn patrona szkoły biolog prof. Kazimierz Strzałka, a także przyjaciel szkoły dr hab. Gabriela Kapica.(art)
Najnowsze komentarze