Jesteś niepełnosprawny? A może chcesz pomagać niepełnosprawnym? Asystent osobisty to coś dla Ciebie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim zachęca osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (tzw. I grupa) lub umiarkowanym (tzw. II grupa) do skorzystania z oferty pomocy asystentów osobistych osób niepełnosprawnych. Zarazem PCPR ogłosiło nabór osób zainteresowanych świadczeniem usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Dokumenty aplikacyjne w obu naborach można składać do 7 lutego w PCPR.
WODZISŁAW ŚL. PCPR przystąpił do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020” realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, pozyskując na ten cel 133,5 tys. zł. Program dedykowany jest pełnoletnim osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. - Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.
Pomoc dla niepełnosprawnych
Kluczowe w tym zakresie jest wprowadzenie usług asystenta osobistego jako formy wsparcia dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnością przy wykonywaniu codziennych czynności, funkcjonowaniu w życiu społecznym, ograniczaniu skutków niepełnosprawności oraz podejmowaniu aktywności na różnych szczeblach życia codziennego. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z pomocy asystenta m.in. przy realizacji spraw bytowych, uczestnictwie w życiu kulturalnym i sportowym, wizytach u lekarza, uczestnictwie w zajęciach rehabilitacyjnych i terapiach, spotkaniach rodzinnych, realizacji zakupów (przy aktywnym udziale osoby objętej pomocą), załatwianiu spraw urzędowych czy korzystania z instytucji publicznych (muzea, teatr, kino, galerie sztuki) itp.
Zadania asystenta
Z kolei do zadań asystentów należeć będzie m.in. pomoc zakwalifikowanym do udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami w: wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach osoby niepełnosprawnej (np. do domu, pracy, placówki oświatowej i szkoleniowej, świątyni, placówki służby zdrowia lub rehabilitacyjnej, gabinetów lekarskich, urzędów, osób znajomych, rodziny, instytucji finansowych, instytucji kultury, sportu itp.); wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne; zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału osoby niepełnosprawnej przy ich realizacji; załatwieniu spraw urzędowych; nnawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami; korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).
Usługa asystenta będzie wykonywana w wymiarze maksymalnie 30 godzin miesięcznie przez 7 dni w tygodniu w godz. 7:00-22:00.
Kto może zostać asystentem?
Asystentami mogą być osoby niekarane, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz nieposzlakowaną opinię, wysoką kulturę osobistą oraz umiejętność i doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi, legitymujące się dyplomem potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej lub posiadające wykształcenie przynajmniej średnie i co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
O szczegóły dotyczące tak naboru osób z niepełnosprawnością, jak i asystentów dla nich można pytać pod nr tel. 32 455 14 30 wew. 38.(art)
Najnowsze komentarze