Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jak sprawdzić, czy dostanę rekompensatę? Jeśli by mi się należała, warto popracować jeszcze 3 lata, jeśli nie, mogłabym odejść na świadczenie kompensacyjne. Mam 56 lat i 37 lat pracy w szkole. Czy ZUS na mój wniosek udzieli mi odpowiedzi?
Rekompensata przysługuje osobom, które utraciły możliwość nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Rekompensata przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. jeśli przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przy ustalaniu 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zaliczymy wyłącznie okresy, w których praca była wykonywania w stale i w pełnym wymiarze czasu pracy . Nie uwzględnimy m.in. okresów niewykonywania pracy, za które wypłacono Pani wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Rekompensata nie jest świadczeniem samoistnym, stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z nim podlega waloryzacji. Jej wysokość oblicza się według wzoru określonego w art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych. Oceny, czy spełni Pani warunki do przyznania rekompensaty dokonamy na podstawie złożonego wniosku o emeryturę. Decyzję o naliczeniu rekompensaty podejmiemy po ocenie złożonych dokumentów. Jednak aby uzyskać szczegółowych informacji na nurtujące Panią pytanie, proponuję skorzystać z porady doradcy emerytalnego. Doradca emerytalny wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną wysokość świadczenia kompensacyjnego i prognozowaną wysokość emerytury w zależności od wskazanego przez Panią planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Stanowisko to jest dostępne w każdej jednostce ZUS.
Przyznano mi zasiłek chorobowy. Z powodu kontroli za okres grudniowo-styczniowy ZUS pieniądze przeleje mi w lutym. Ja zwolnieniu będę raczej do porodu (zagrożona ciąża). Pytanie moje brzmi czy następna wypłata za następny pełny miesiąc będzie w styczniu? Jak to jest liczone i wypłacane? Zwolnienie kończy mi się w styczniu, ale na pewno zostanie przedłużone z powodu ryzyka.
ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie wcześniej niż po zakończeniu niezdolności do pracy. Na przykład: e-ZLA wydano na okres 1.12.2019r.- 14.12.2019r., to wypłata świadczenia może nastąpić najwcześniej po dacie zakończenia niezdolności za ten konkretny okres.
Termin wypłaty uzależniony jest oczywiście również od daty złożenia wniosku o wypłatę przedmiotowego zasiłku (w trakcie trwania ubezpieczenia pracowniczego w imieniu pracownika wniosek wysyła pracodawca).
Najnowsze komentarze