Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

21.01.2020 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Czy to prawda, że od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące protokołu z wypadku, który trzeba dostarczyć do ZUS aby otrzymać odszkodowanie z wypadku? Jaka jest teraz wysokość odszkodowania i od czego zależy?

Formularz aktualnie obowiązującego protokołu został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1071). Formularze protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzone według poprzedniego wzoru mogły być stosowane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. W okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 917 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wynika to z Obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 marca 2019 r. (M.P. z 2019 r. poz. 270).

Kiedy i na jakiej zasadzie odbywa się waloryzacja emerytur?

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest każdego roku – od 1 marca. Obejmuje świadczenia przyznane przed 1 marca, do których prawo powstało do dnia 28 lutego. Następuje na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z  2018 r. poz. 1270 z późn. zm.) oraz innych ustaw szczególnych, na podstawie których zostały przyznane świadczenia objęte waloryzacją.

Według obecnego stanu prawnego uregulowanego w ustawie emerytalnej, coroczna waloryzacja przeprowadzana jest przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji, który odpowiada średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonemu o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększenie o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jest przedmiotem corocznych negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS), przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

W ostatnich latach, aby chronić poziom najniższych świadczeń emerytalno-rentowych, zasady waloryzacji były modyfikowane. W poprzednim roku waloryzacja polegała na odpowiednim podwyższeniu najniższych świadczeń oraz na zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na określonym poziomie. Ubiegłoroczne zasady waloryzacji wprowadzone zostały ustawą z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 9 stycznia 2019 r. poz. 39).

  • Numer: 3 (1000)
  • Data wydania: 21.01.20
Czytaj e-gazetę