Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

03.09.2019 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Czy tylko najbliższej rodzinie ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy za zorganizowanie pogrzebu?

Zasiłek pogrzebowy jest wypłacony tej osobie, która poniosła koszty zorganizowania pochówku. Zasiłek przysługuje jednemu z wymienionych podmiotów: członkowi rodziny, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, ale też osobie obcej - jeżeli pokryła koszty pogrzebu. Przy przyznawaniu zasiłku członkowie rodziny to: małżonek (wdowa i wdowiec), także pozostający w separacji orzeczonej wyrokiem sądu; rodzice, ojczym, macocha oraz osoba przysposabiająca, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. Zasiłek pogrzebowy przysługuje dla członka rodziny i wynosi 4000 zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Natomiast osobie obcej, pracodawcy, ośrodkowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego zasiłek pogrzebowy przysługuje do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Dostaję rentę z ZUS i dostałam też 13. emeryturę. Mam też trochę długów, które komornik ściąga mi z mojej renty. Chciałem zapytać, czy z 13. emerytury komornik też mógł zabrać jakąś kwotę?

Jak Pan pewnie zauważył na swoim koncie w banku, to jednorazowe świadczenie, nazwane 13. emeryturą, nie podlega zajęciu, czyli jest wolne od potrąceń komorniczych.

W przyszłym roku w czerwcu kończę 65 lat. Chciałem złożyć wniosek na miesiąc przed moimi urodzinami, ale znajoma wspomniała mi, żeby nie przechodzić w czerwcu na emeryturę, bo to najgorszy miesiąc, żebym poczekał do lipca. Czy to prawda?

Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc do przejścia na emeryturę. Spowodowane jest to przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego. Są dwa rodzaje waloryzacji: roczna oraz kwartalna. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych, natomiast osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, jedynie do waloryzacji rocznej. Oznacza to, że takie świadczenie może być mniej korzystne, czasem nawet o kilkaset złotych. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie zapraszamy do skorzystania z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu. Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. stare emerytury) czerwiec nie ma znaczenia, natomiast w tym przypadku istotnym miesiącem jest marzec, w którym zmienia się kwota bazowa.

  • Numer: 36 (980)
  • Data wydania: 03.09.19
Czytaj e-gazetę