Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

27.08.2019 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

W przyszłym miesiącu idę na zaplanowaną operację. Wiem, że po wyjściu ze szpitala nie będę wstanie sama sobie poradzić. Chciałabym pojechać do rodziców, by pomogli mi w pierwszych dniach rekonwalescencji. Czy mogę na zwolnieniu lekarskim zamieszkać w innej miejscowości, niż tam gdzie żyję na co dzień?

Gdy lekarz będzie wystawiał zwolnienie lekarskie należy podać adres, pod którym w czasie choroby będzie się faktycznie przebywało. Nie zawsze, tak jak w Pani przypadku, będzie to nasz stały adres zamieszkania. Jeżeli w trakcie zwolnienia lekarskiego chory zmieni miejsce pobytu, to o tym fakcie należy powiadomić swojego pracodawcę i ZUS. Należy to zrobić w ciągu 3 dni. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku, a na adres w zwolnieniu lekarskim zostanie wysłane zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika ZUS czy lekarza konsultanta, a chory nie stawi się na takim badaniu, bo nie było go pod wskazanym adresem, to mimo to wezwanie będzie uznane za skutecznie dostarczone. Dlatego tak ważne, by pamiętać o powiadomieniu o zmianie pobytu w trakcie choroby. Od 1 stycznia tego roku zawiadomienie o terminie badania lub dostarczenia wyników badań pomocniczych ZUS może przekazać pocztą, przez pracowników ZUS lub inne upoważnione osoby oraz przez pracodawcę. Zawiadomienie można otrzymać pisemnie, telefonicznie bądź elektronicznie (na adres mailowy lub profil PUE ZUS, jeżeli jest taki założony).

Co to jest zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego, w pozostałych przypadkach przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego. Rehabilitacja zawodowa jest prowadzona w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

Złożyłem do ZUS wniosek o rozłożenie na raty należności w ramach pomocy de minimis. Czy oznacza to, iż otrzymam od Zakładu jakąś pomoc finansową?

Od 1 maja 2004 r, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, każda pomoc udzielana przez Zakład (raty, umorzenie czy odroczenie terminu płatności składek) podlega weryfikacji pod kątem przepisów o pomocy publicznej. Za pomoc publiczną należy uznać wszelką pomoc przyznaną przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom. Pomoc ta nie przybiera formy gotówkowej.

  • Numer: 35 (979)
  • Data wydania: 27.08.19
Czytaj e-gazetę