Skomplikowana sprawa z wrotami
OLZA Wracamy do opisywanego w poprzednim wydaniu „Nowin Wodzisławskich” tematu przejęcia wrót przeciwpowodziowych w Olzie. Przypomnijmy, do tej pory wrota przeciwpowodziowe znajdowały się w zarządzie PKP PLK. W efekcie nie spełniały dobrze swej funkcji. Dlatego poczyniono starania o przekazanie ich w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie”. Zdaniem Józefa Sosneckiego, sołtysa Olzy oraz radnego powiatowego, to za mało i wrota należy przebudować na śluzę. Tak, by można było regulować przepływ wody.
Żeby cokolwiek ruszyło, Wody Polskie muszą formalnie przejąć wrota od PKP PLK. Konieczne jest dokonanie podziału istniejącej działki ewidencyjnej i włączenie jej do nowej księgi wieczystej. Czynności te dokonane być mogą wyłącznie na wniosek starosty wodzisławskiego, bo działka należy do Skarbu Państwa.
Co na to starostwo? - Starosta wodzisławski, reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, od kilku lat podejmował działania związane z uregulowaniem tytułu władania do przedmiotowej działki - zaznacza Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. Prowadzona była wówczas korespondencja z poprzednikami Wód Polskich, tj. ze Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Raciborzu oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Podmioty te nie były zainteresowane przejęciem działki wraz z urządzeniami przeciwpowodziowymi. - Wobec czego 9 stycznia 2017 r. starosta wodzisławski wystąpił do wojewody śląskiego o podjęcie działań w celu uregulowania stanu prawnego gruntu. W toku tego postępowania Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach również występował kilkukrotnie do PGW Wody Polskie z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii wykonywania praw właścicielskich względem przedmiotowej nieruchomości. Brak jednak było woli nabycia przez Wody Polskie wrót przeciwpowodziowych wraz z gruntem - tłumaczy Wojciech Raczkowski.
W marcu odbyło się w Olzie spotkanie w sprawie utrzymania urządzeń wodnych, na którym między innymi padła deklaracja przedstawiciela Wód Polskich o przejęciu wrót przeciwpowodziowych po przeprowadzeniu procedury regulacyjnej. Natomiast w kwietniu miało miejsce robocze spotkanie w wodzisławskim starostwie, w celu ustalenia procedury przejęcia tej nieruchomości, na którym przedstawiciele Wód przekazali informację, że należałoby przeprowadzić podział geodezyjny. Zgodnie z tym starosta – by przyspieszyć realizację sprawy – 8 maja wystąpił do Wód Polskich o przedstawienie szczegółowych warunków, jakie powinna spełniać nieruchomość, aby możliwe było przekazanie jej do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa reprezentowanych przez Wody Polskie.
Z uwagi na fakt, iż konieczność dokonania podziału geodezyjnego została wskazana przez Wody Polskie dopiero w bieżącym roku, wydatki z tym związane nie były zaplanowane na 2019 rok. Z tego względu zwrócono się również z prośbą o rozważenie możliwości przeprowadzenia podziału geodezyjnego i jego sfinansowania przez Wody Polskie, jako podmiot mający interes w sprawie uregulowania nieruchomości, na której już znajdują się urządzenia przeciwpowodziowe (m.in. wrota i wał). Starosta argumentował, że wydatkowanie środków własnych powiatu wodzisławskiego na zadania z zakresu administracji rządowej stanowiłoby naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Dopiero w sierpniu Wody Polskie przekazały swoje stanowisko - że to jednak starostwo powinno się tym zająć.
– Mając na uwadze powyższe, starostwo przygotowuje wystąpienie do wojewody śląskiego o przyznanie odpowiedniej kwoty umożliwiającej zlecenie podziału. Nie ma jednak gwarancji, że w bieżącym roku środki finansowe zostaną przyznane – zwłaszcza biorąc pod uwagę tak późne przesłanie informacji zwrotnej przez Wody Polskie. Ponadto procedura podziałowa wymaga odpowiedniego czasu. Biorąc te okoliczności pod uwagę, formalne przekazanie części działki, na której zostały zbudowane wrota, do PGW Wody Polskie może nastąpić w przyszłym roku - wyjaśnia Wojciech Raczkowski. - Ze względu na pilny charakter sprawy starostwo wystąpi do Wód Polskich z propozycją zawarcia porozumienia, zgodnie z którym starosta udostępni Wodom Polskim nieruchomość, na której posadowione zostały wrota przeciwpowodziowe, do czasu formalnego uregulowania stanu prawnego tej nieruchomości. W opinii prawników starostwa taki krok umożliwi Wodom Polskim przeprowadzenie niezbędnych prac poprawiających bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zaplanowanie na ten cel odpowiednich środków - puentuje.oprac. (mak)
Najnowsze komentarze