Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jestem nauczycielką z 28-letnim stażem w szkole. Mam 56 lat. Czy mogę iść na wcześniejszą emeryturę według nowych przepisów?
Zakładam, że przez nowe przepisy rozumie Pani nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, które przysługuje nauczycielowi - kobiecie, która ukończyła 55 lat życia, posiada okres pracy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w placówkach szkolnych, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć oraz rozwiązała stosunek pracy. Należy zaznaczyć, że do wymaganego 20-letniego okresu pracy „przy tablicy” nie zalicza się okresów np. zasiłków chorobowych, macierzyńskich, urlopowania na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych. Dodatkowo kwestia uzyskania przez Panią prawa nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie uzależniona od możliwości udokumentowania przez Panią okresów innego ubezpieczenia lub np. okresu studiów lub wychowywania dzieci, po doliczeniu których udokumentuje Pani wymagany staż 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Dlatego w celu uzyskania dokładniejszych informacji w Pani sprawie zachęcam do wizyty w placówce ZUS i kontaktu z doradcą emerytalnym. Jest on dostępny w każdej sali obsługi klienta ZUS, wystarczy na dyspenserze wybrać: doradca emerytalny i zostanie Pani pokierowana do odpowiedniej osoby.
Jestem wdową. Mam swoją emeryturę, ale świadczenie mojego męża było dwukrotnie wyższe od mojego. Zastanawiam się, czy nawet teraz po roku od śmierci mojego męża mogłabym przejść na jego emeryturę. Czy nie jest za późno, a jeśli nie to co mam zrobić?
Oczywiście, może Pani w dowolnym momencie skorzystać z renty rodzinnej po zmarłym mężu i nie ma znaczenia, czy wniosek zostanie złożony zaraz po śmierci współmałżonka, czy też po roku, jak w Pani przypadku. Warunkiem uzyskania świadczenia - renty rodzinnej, a nie emerytury męża, jest spełnienie zapisów w ustawie. Aby się przekonać, czy może Pani otrzymać rentę rodzinną proszę złożyć wniosek do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Może ją Pani dostać, jeśli spełni jeden z poniższych warunków, czyli w chwili śmierci męża osiągnęła Pani wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje Pani co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej, ukończyła Pani wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci. Wysokość renty rodzinnej dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego. Rentę rodzinną otrzyma Pani od dnia powstania prawa do niej, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złoży Pani wniosek. W celu ustalenia prawa do renty rodzinnej powinna Pani złożyć: wniosek o rentę rodzinną (druk ERR), odpis skrócony aktu zgonu, odpis skrócony aktu małżeństwa, wydany aktualnie. Druk wniosku o rentę rodzinną może Pani pobrać w najbliższej placówce ZUS lub ze strony internetowej www.zus.pl. Wniosek wraz z dokumentami może Pani złożyć osobiście w ZUS lub przez pełnomocnika.
Najnowsze komentarze