Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

30.04.2019 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Chciałam zapytać czym jest subkonto. Widziałam list z ZUS, który dostała mama i nie bardzo rozumiem jak będzie wyglądała mamy emerytura?

Każdy ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych posiada swoje indywidualne konto. Dla części osób ubezpieczonych w ramach indywidualnego konta prowadzone jest specjalne subkonto. Posiadają je osoby, które urodziły się po 1968 r. Osoba urodzona przed 1969 r. ma w ZUS subkonto tylko wtedy, gdy należy do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Na subkoncie w ZUS zapisywane są informacje o zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek wraz z odsetkami za zwlokę i opłatą prolongacyjną, kwocie środków przekazanych przez OFE, które odpowiadają wartości 51,5 proc. umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku w OFE, na 31 stycznia 2014 r., kwocie środków, które odpowiadają wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych, w związku z ukończeniem przez daną osobę wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego, oraz wysokości należnych i wpłaconych składek.

W odróżnieniu od konta podstawowego, środki na subkoncie podlegają dziedziczeniu oraz podziałowi, np. w wyniku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa, umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej, śmierci osoby, dla której prowadzimy subkonto. W przypadku członka OFE podział i wypłata środków następuje na podstawie zawiadomienia z otwartego funduszu emerytalnego. Są w nim podane osoby, pomiędzy które mają być podzielone te środki i udział procentowy tego podziału. W przypadku osoby nie będącej członkiem OFE, podział i wypłata środków dokonywana jest na podstawie wniosku złożonego w ZUS. Subkonta zostały wprowadzone w maju 2011 roku na podstawie ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych w celu zapewnienia bezpiecznego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Po przejściu na emeryturę, pani mama będzie dostawała wypłatę zawierającą zarówno wyliczenie środków zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS, jak i OFE. Inna sytuacja jest w przypadku osób, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę, czyli zanim osiągną wiek emerytalny. W ich przypadku nie ma wypłat z OFE, gdyż przejście na wcześniejszą emeryturę wiązało się z rezygnacją z członkostwa w OFE. Ustawodawca zastrzegł bowiem, iż wcześniejsza emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Tak wynika z art. 184 ust. 1 -2 ustawy emerytalnej. Oznacza to, że członek otwartego funduszu emerytalnego chcący otrzymać wcześniejszą emeryturę, musi złożyć stosowny wniosek o przekazanie zgromadzonych środków na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa. W razie złożenia takiego wniosku ZUS przyznaje emeryturę i wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny. Umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się w ten sposób nieważna z mocy prawa.

  • Numer: 18 (963)
  • Data wydania: 30.04.19
Czytaj e-gazetę