Duży Kaliber: Poradnik na ferie
W naszym województwie rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają do 24 lutego. W tym czasie zimowy wypoczynek czeka także mieszkańców kilku innych województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego.
W akcję „Bezpieczne ferie 2019” zaangażowana jest zwiększona liczba policjantów prewencji i drogówki, którzy dbają o bezpieczny wypoczynek osób odwiedzających nasze województwo. Mundurowi w tym czasie szczególnie koncentrują się na bezpieczeństwie na drogach, w miejscowościach turystycznych oraz w myśl akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” policyjne patrole narciarskie dbają o spokojny wypoczynek narciarzy i snowboardzistów na stoku.
Dzieci i młodzież z województwa śląskiego rozpoczynają zimową przerwę w nauce. Część młodych ludzi wyjechało na ferie, wielu jednak pozostało w domach. Niezależnie od tego, gdzie spędzają czas odpoczynku, ważne, żeby spędzili go bezpiecznie. Różne służby, w tym również policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzą szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Podczas działań „Bezpieczne Ferie 2019” kontrolowane są miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Policjanci prowadzą działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie zimowego wypoczynku. Ważne jest, aby spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych nie odbywało się bez uwagi dorosłych. O bezpieczeństwo na stokach dbają natomiast mundurowi z patroli narciarskich. W okresie ferii policjanci zwracają też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzają w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostały przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.
Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać. Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymaganych na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.
Zima to okres bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
– Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
– Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
– Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
– Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
– Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
– Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
– Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
– Petardami czy sztucznymi ogniami bawmy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
– Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
– Starajmy się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków, uważajmy na wiszące sople lodu.
– Unikajmy wieczornych spacerów. Jeśli już musimy poruszać się nocą, to omijajmy ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne.
– Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych, skorzystajmy lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo, wybierajmy drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
– Unikajmy pobytu na ulicy czy spacerów po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości.
– Nie dopuśćmy do zaśnięcia na mrozie.
– Bądźmy widoczni dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziemy poboczem lub znajdujemy się na jezdni. (acz)
Najnowsze komentarze