Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Asystent medyczny wystawi zwolnienie

30.10.2018 00:00 sub

KRAJ Od 1 grudnia zielone druki zwolnień lekarskich odejdą w zapomnienie. Lekarze będą wystawiać tylko elektroniczne zwolnienia. Wspierać ich w tym będą pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne. W związku z tym oddział ZUS w Rybniku organizuje dla lekarzy i personelu medycznego bezpłatne szkolenia, dzień otwarty oraz konsultacje w rybnickiej delegaturze NFZ.

Od ponad dwóch lat lekarze mogą wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej – przesyłanej przez internet do ZUS i do pracodawcy chorego. A od 1 grudnia będzie to jedyna obowiązująca forma zwolnień. Znikną zielone papierowe druki. Dlatego ZUS już od kilku miesięcy prowadzi bezpłatne szkolenia, konsultacje i dni otwarte dla lekarzy, teraz swoją ofertę kieruje również do asystentów medycznych.

Lekarz wyznacza asystenta medycznego

Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent.

Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA.

– Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Co istotne asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-ZLA - będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz.

W województwie śląskim szkolenia lekarzy trwają już od wielu miesięcy. Są one organizowane także w przychodniach i szpitalach. Na zajęciach, które prowadzą konsultanci Zakładu lekarze na miejscu mogą pobrać bezpłatny certyfikat ZUS, który służy do podpisywania e-zwolnień żeby to było możliwe muszą mieć przy sobie przenośną pamięć USB, żeby zapisać na niej certyfikat.

Szkolenia, konsultacje, dzień otwarty

Rybnicki Oddział ZUS szkolenia dla asystentów medycznych i lekarzy organizuje już 6 listopada o godz. 9.00, kolejne o tej samej porze planowane jest na 13 listopada. Odbywają się one w budynku ZUS przy ul. Jankowickiej 13 w Rybniku. Zapisy pod nr tel 32 4391 146.

Dla tych osób, które ze względu na obowiązki, czy inne sprawy, nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu ZUS w Rybniku organizuje 6 listopada, w godz. od 6.00 do 18.00, „Dzień Otwarty dla lekarzy i personelu medycznego”, również w budynku ZUS przy ul. Jankowickiej 13. Do dyspozycji klientów będą eksperci ZUS, którzy krok po kroku wyjaśnią i przeszkolą w zakresie e-ZLA.

- Nie zamykamy się tylko w naszych placówkach, ale jesteśmy w szpitalach, przychodniach i u pracodawców. W najbliższym czasie eksperci od e-ZLA pojawią się także w rybnickiej delegaturze NFZ. 14 i 21 listopada, w godz. od 8.00 do 14.00, do dyspozycji klientów NFZ będą specjaliści ZUS, którzy pomogą założyć profil PUE i objaśnią zasady wystawiania e-ZLA - mówi rzeczniczka.

Informacje o szczegółach i harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”. (red.)

  • Numer: 44 (937)
  • Data wydania: 30.10.18
Czytaj e-gazetę