Duży Kaliber: To koniec podejrzanego stowarzyszenia z Wodzisławia?
WODZISŁAW Starosta wodzisławski i śledczy z gliwickiej prokuratury łączą siły, aby zdelegalizować wodzisławskie stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, którego członkowie za pieniądze podatników mieli zorganizować urodziny Adolfa Hitlera.
Wnioski starostwa i prokuratury dotyczą zorganizowanej imprezy neofaszystowskiej w maju ubiegłego roku w lesie pod Wodzisławiem. ABW wyłapała jej członków, którzy wkrótce staną przed sądem. Problem jednak w tym, że stowarzyszenie nadal działa i zbiera pieniądze od podatników. – Zgodnie ze swoimi uprawnieniami po przeanalizowaniu wyjaśnień złożonych przez Stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka zdecydował o skierowaniu do sądu w piątek 16.02.2018 r. wniosku o rozwiązanie organizacji – wyjaśnia Józef Szymaniec ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu.
Starosta poprosił o wyjaśnienia
Przypomnijmy, że nazwa stowarzyszenia oraz jego członkowie pojawili się w reportażu dziennikarskim jednej ze stacji telewizyjnych dotyczącym propagowania neonazizmu w Polsce oraz zorganizowania obchodów urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl. Starosta wodzisławski zgodnie ze swoimi uprawnieniami wynikającymi z przepisów Prawa o stowarzyszeniach pismem z 22 stycznia wezwał organizację do złożenia wyjaśnień. Te wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. 12 lutego. – Po ich przeanalizowaniu przez zespół prawników oraz wcześniejszych konsultacjach z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach, starosta zdecydował o skierowaniu w trybie nadzoru do Sądu Rejonowego w Gliwicach Wydział X Krajowego Rejestru Sądowego wniosku o rozwiązanie organizacji. Powodem takiej decyzji jest m.in. fakt, że w wyjaśnieniach przesłanych przez stowarzyszenie znalazło się potwierdzenie, że członkowie stowarzyszenia brali (jak napisano – prywatnie) udział w opisanych wydarzeniach.
Nie potępiają urodzin
Jak ustaliliśmy dodatkowo w piśmie stowarzyszenia brak jest ze strony stowarzyszenia potępienia aktów propagowania neonazizmu z 13 maja 2017 r., ukazanych w materiale telewizyjnym. W tym samym materiale jest też mowa o wznoszeniu toastu na cześć Adolfa Hitlera „(…) za pieniądze podatników” – tłumaczy urzędnik. – Starosta przeprowadził wnikliwe postępowanie wyjaśniające w sprawie i jako organ nadzorujący uznał, iż zachowania propagujące nazizm czy inny system totalitarny nie będą nigdy akceptowane, natomiast do sądu należy ocena, czy zachodzą przesłanki do rozwiązania stowarzyszenia – dodaje.
Rada potępia
Przypomnijmy, że uchwałę w sprawie przejawów neonazizmu podjęła również Rada Powiatu Wodzisławskiego. Radni na sesji 25 stycznia potępili wszystkie działania i praktyki związane z propagowaniem systemów i ideologii totalitarnych. Dodatkowo przypomnieli trudną historię narodu polskiego z okresu II Wojny Światowej, wyrażając gotowość do zwalczania wszelkich przejawów propagowania i gloryfikacji Adolfa Hitlera. „Ideologie skrajnie nacjonalistyczne są bezpośrednim pogwałceniem zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i wolności (…)” – czytamy w oświadczeniu rady. Działania podjęte przez Zarząd i Radę Powiatu Wodzisławskiego mają być ostrzeżeniem na przyszłość – każde próby wskrzeszania totalitaryzmu piętnowane będą za pomocą wszelkich dostępnych środków prawnych.
Dowody już w sądzie
Również prokuratura złożyła do sądu materiał dowodowy dotyczący naruszeń prawa przez wodzisławskie stowarzyszenie Duma i Nowoczesność. - 9 kwietnia Prokurator Okręgowy w Gliwicach, wniósł do Sądu Rejonowego w Gliwicach o rozwiązanie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z/s w Wodzisławiu Śląskim - informuje prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Prokurator zawnioskował jednocześnie o połączenie złożonego wniosku do wspólnego rozpoznania z wnioskiem starosty wodzisławskiego oraz o wydanie tymczasowego zarządzenia o zawieszeniu w czynnościach zarządu stowarzyszenia i wyznaczenie przedstawiciela do prowadzenia bieżących spraw stowarzyszenia.
- Wniosek prokuratora okręgowego zawiera wnioski dowodowe związane z przeprowadzeniem przez sąd dowodu z przesłuchań świadków, przesłuchań w charakterze strony, dowodu z dokumentów, z zapisu video. Podstawą wniesienia przedmiotowego wniosku jest rażące naruszanie prawa przez stowarzyszenie i brak warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem i statutem - tłumaczy prokurator. (acz)
Najnowsze komentarze