Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Pod włoskim niebem lekcje były niezwykłe

06.02.2018 00:00 sub

Sześciu uczniów i dwóch nauczycieli I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu gościło w partnerskiej szkole we Flumicino we Włoszech.

WODZISŁAW ŚL. 19 stycznia uczniowie i nauczyciele wrócili z owocnej wizyty we Włoszech.

Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu Erasmus “Matematyka i nauki przyrodnicze pełne przygód”, którego koordynatorem jest wodzisławska „Jedynka”. Projekt, na którego przeprowadzenie zdobyto ponad 66 tys. euro, z czego prawie 122 tys. zł przypada na I LO w Wodzisławiu Śl., obejmuje współpracę trzech szkół: z Polski, Włoch i Litwy.

Trwający od września zeszłego roku do września 2019 r. projekt ma na celu zainteresowanie uczniów matematyką, jako przedmiotem obowiązkowym na maturze. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów uczęszczających do klas, w których nie realizuje się zakresu rozszerzonego z tego przedmiotu.  Założeniem projektu jest również spopularyzowanie wśród nauczycieli i uczniów nowych technologii informacyjnych, dzięki którym nauka przedmiotów ścisłych stanie się bardziej atrakcyjna. Oprócz tego uczestnicy mają szansę zwiększyć kompetencje z języka angielskiego oraz rozwinąć umiejętności pracy w grupie. Koordynatorkami projektu są nauczycielki I LO: Dominika Sidor i Anna Golda.

Spotkanie uczniów we Włoszech było poświęcone naukom przyrodniczym, ich zastosowaniu w życiu codziennym, ochronie środowiska oraz rozsądnemu wykorzystaniu zasobów naturalnych. Przez pięć dni sześciu uczniów klas II w towarzystwie nauczycieli: Dominiki Sidor i Jolanty Warzechy oraz uczniów i nauczycieli z Litwy i Włoch miało możliwość uczestniczyć w zajęciach szkolnych włoskich kolegów. Niezwykle atrakcyjny program zajęć przypadł do gustu młodzieży, która z zainteresowaniem brała udział w warsztatach i laboratoriach, np. w ramach chemii badano oddziaływanie kwaśnych deszczów ma wapień i piaskowiec (materiały budulcowe stosowane w Rzymie), aby następnie obejrzeć zabytki Rzymu okiem specjalisty, m.in. Plac i bazylikę św. Piotra, zamek św. Anioła, Plac Navona, Panteon, schody hiszpańskie, Fontannę di Trevi, Pomnik Wiktora Emanuela, Forum Romanum, Koloseum. Wizyta na cmentarzysku Etrusków w Cerveteri zakończyła się wykonaniem fresków etruskich z barwników mineralnych oraz utrwaleniem ich metodą chemiczną. Pracą niemalże detektywistyczną były zajęcia laboratoryjne „Gdzie jadł denat”? Określanie zawartości żołądka denata przy pomocy wytypowanych wcześniej profili. Uczestnicy zobaczyli też ekologiczne gospodarstwo rolne typowe dla regionu Lacjum, nastawione na ochronę środowiska i zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych. oprac. (mak)

  • Numer: 6 (899)
  • Data wydania: 06.02.18
Czytaj e-gazetę