Kącik ZUS
Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Przeszłam poważną operację chirurgiczną. Przebywam na zwolnieniu lekarskim. Chciałam się dowiedzieć, ile wynosi obecnie zasiłek chorobowy?
Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi:
• 80% podstawy wymiaru podstawy,
• 70% podstawy wymiaru - za okres pobytu w szpitalu,
• 100% podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy:
– powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
– przypada na okres ciąży,
– powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów (także za okres pobytu w szpitalu).
Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50 roku życia. Zasada ta ma zastosowanie także do osób wykonujących pracę nakładczą oraz osób odbywających służbę zastępczą. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2015 r. na druku ZUS ZLA ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Termin 7 dni na dostarczenie zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA ustala się począwszy od dnia następnego po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego. Jeżeli ostatni dzień 7. dniowego terminu przypada w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, święto) albo w sobotę, dostarczenie zaświadczenia w najbliższym dniu roboczym spełni warunek dostarczenia zaświadczenia w terminie. W przypadku gdy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA zostało dostarczone po upływie 7 dni od jego otrzymania, wysokość zasiłku chorobowego ulega obniżeniu o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia. W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia i jest orzeczona więcej niż jednym zaświadczeniem lekarskim wystawionym na druku ZUS ZLA, termin 7 dni jest liczony od daty otrzymania tego zaświadczenia, z którego wynika, że nieprzerwana niezdolność do pracy trwa łącznie co najmniej 30 dni i uprawnia do zasiłku. Niedotrzymanie terminu skutkuje obniżeniem wysokości zasiłku chorobowego o 25% za okres od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej tym zaświadczeniem lekarskim, które łącznie z poprzednimi obejmuje okres co najmniej 30. dniowy, do dnia dostarczenia zaświadczeń lekarskich. Obniżenia zasiłku chorobowego o 25% nie stosuje się, jeżeli ubezpieczony dowiedzie, że niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Przepisy o obniżeniu wysokości zasiłku chorobowego o 25% nie mają od 1 stycznia 2016 r. zastosowania w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby zostało wystawione w formie dokumentu elektronicznego i ubezpieczony otrzymał od lekarza wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo w przypadku, gdy wystawienie zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego nie było możliwe i ubezpieczony otrzymał od lekarza zaświadczenie lekarskie na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (zaświadczenie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym).
Jestem górnikiem. Chciałem się dowiedzieć, jak odzyskać składki na subkoncie zgromadzone w ZUS, gdy będę chciał odejść na emeryturę?
Osoby, które są członkami OFE i chcą skorzystać z prawa do górniczej emerytury, czyli z emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący, przy wniosku o emeryturę muszą dodatkowo wnioskować o wykreślenie z OFE i o przekazanie za pośrednictwem ZUS środków zgromadzonych w OFE, w tym także środków zgromadzonych w ZUS na subkoncie, na dochody budżetu państwa. Jest to warunek konieczny, zapisany w ustawie emerytalnej, aby nabyć prawo do górniczej emerytury. Jeżeli ubezpieczony skorzystał z możliwości przejścia na górniczą emeryturę i w związku z tym wnioskował o wykreślenie z OFE oraz o przekazanie środków z OFE i z subkonta na dochody budżetu państwa, odzyskanie środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS nie jest możliwe.
Jeżeli lekarz w ciągu trzech dni nie zdąży zelektronizować e-ZLA, to czy takie zwolnienie „jest usunięte” z portalu PUE i należałoby wystawić nowe e-ZLA?
Jeśli lekarz nie zdąży w ciągu 3 dni roboczych zelektronizować e-ZLA, to takie zwolnienie nie zostanie usunięte z PUE ZUS.
Zgodnie z art. 55a ust. 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego…, lekarz ma 3 dni robocze na zelektronizowanie zaświadczenia od dnia jego wystawienia. Jeżeli przekazanie zaświadczenia lekarskiego w tym terminie nie jest możliwe, w szczególności
w przypadku braku możliwości dostępu do Internetu lub braku możliwości podpisania zaświadczenia lekarskiego, lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie nie później niż w terminie 3 dni roboczych od ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zaświadczenia lekarskiego.
Najnowsze komentarze