Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Tajemnicza patronka ulicy. Myśleli, że chodzi o komunistkę

17.10.2017 00:00 sub

Z wielu miejscowości w całej Polsce zniknęły ulice Małgorzaty Fornalskiej. Taki był wymóg ustawy dekomunizacyjnej. Tylko w Lubomi nic się nie zmieniło. Powód? Bo w Lubomi, nie wiedzieć czemu, mają ulicę... Marii Fornalskiej.

LUBOMIA Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, czyli tzw. ustawa dekomunizacyjna, narzuciła na samorządy pewne obowiązki. Sprawiła, że trzeba było zmienić nazwę części ulic czy obiektów. W gminie Lubomia „pod lupę” wzięto trzy nazwy: Nowotki, Rogozina i Fornalskiej. Skonsultowano je z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej.

Opinia IPN była taka, że w ramach ustawy dekomunizacyjnej gmina powinna zmienić nazwę ul. Marcelego Nowotki w Syryni (polski działacz komunistyczny, I sekretarz Polskiej Partii Robotniczej). Wybrano nową patronkę ulicy. Została nią dr Anna Wróbel, autorka książki „Z przeszłości czterech wsi. Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy”, patronka Gimnazjum w Syryni. - Konsultowaliśmy zmianę z mieszkańcami, to oni wyszli z propozycją nowej nazwy - informuje wójt Czesław Burek.

Co do ul. mjr Piotra Iwanowicza Rogozina w Syryni, to IPN wyjaśnił, że gmina może, ale nie musi zmieniać nazwy w ramach ustawy dekomunizacyjnej, bo trudno uznać oficera Armii Czerwonej poległego na froncie za symbol ustroju komunistycznego. - Uważamy, że skoro IPN nie ma jasnego przekazu, to nasza wola jest taka, że nie zmienimy nazwy ulicy - podkreśla wójt.

Najciekawiej zrobiło się w kontekście ul. Marii Fornalskiej. IPN odpisał, ale nie o Marii, tylko o Małgorzacie, która była polską działaczką komunistyczną.

Skąd wzięła się Maria Fornalska w nazwie ulicy? Tego do końca nie wiadomo.

Uchwała o nadaniu nazwy pochodzi z 1977 r. Jest tam tylko informacja o nadaniu ulicy nazwy Marii Fornalskiej. Nie ma uzasadnienia.

Mieszkańcom odpowiada to, że mieszkają przy ul. Marii Fornalskiej. Nie chcieli zmiany nazwy. Wystosowali do urzędu gminy pismo. Podkreślają w nim, że nie znaleźli żadnej informacji, która by świadczyła, że Maria Fornalska symbolizowała komunizm lub inny ustrój totalitarny. Napisali, że nie ma żadnego powodu, dla którego nazwę należałoby zmienić. Pod pismem podpisało się kilkudziesięciu mieszkańców. Stanęło na tym, że nazwa pozostanie.

Kim jest lub była Maria Fornalska? Tego chyba nikt tak do końca nie wie. Jeśli wpisuje się takie imię i nazwisko do wyszukiwarki, najczęściej wyświetlają się informacje dotyczące polskiej lekarki (internistki), która zamieszkała w Szwajcarii. (mak)

  • Numer: 42 (883)
  • Data wydania: 17.10.17
Czytaj e-gazetę