Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Gmina z parafią odnowią pomnik ofiar Marszu Śmierci

27.06.2017 00:00 sub

Przed Wszystkimi Świętymi na cmentarzu zostaną przeprowadzone dość istotne prace.

MSZANA Pomnik-grób ofiar marszu oświęcimskiego zostanie poddany renowacji. Przy okazji zmieni się otoczenie pomnika, który znajduje się w dolnej części cmentarza w Mszanie. Gmina wraz z parafią pw. św. Jerzego w Mszanie pozyskały na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 80 procent kosztów realizacji zadania.

W zbiorowej mogile, znajdującej się w dolnej części cmentarza parafialnego w Mszanie, nieopodal bramy wejściowej spoczywają 33 ofiary marszu ewakuacyjnego więźniów z obozu koncentracyjnego Auschwitz do Wodzisławia Śl. W większości były to osoby wyznania mojżeszowego, jednak nie tylko. Zostały tu pochowane przez mieszkańców Mszany. Muzeum Auschiwtz-Birkenau podaje, że spory pomnik-nagrobek powstał na zbiorowej mogile w 1949 r. i został ufundowany ze składek członków koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD). Pomnik często odwiedzają delegacje z Izraela.

Teraz pomnik ma zostać gruntownie przebudowany. Koszt całego projektu „Ku pamięci – Poprawa infrastruktury związanej z grobem Marszu Śmieci w Mszanie” oszacowano na kwotę 220 tys. zł. - Dofinansowanie wyniesie 176 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę pokryje po połowie gmina i parafia – mówi Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

W ramach prac, oprócz pomnika przebudowane zostanie również jego otoczenie. Utworzone zostanie nowe dojście do pomnika bezpośrednio z chodnika. Przebudowany zostanie również sam chodnik od strony remizy OSP. Utworzone zostanie również oświetlenie. Zaplanowano również ustawienie tablic historyczno–informacyjnych i ustawienie masztów flagowych przy grobie, koszy na śmieci, zniczy granitowych. Ponadto w ramach projektu zostaną wykonane zdjęcia lotnicze i folder informacyjny „Pamięci Ofiar Marszu Śmierci w Mszanie i tych, którzy ich uratowali”. W celu upowszechnienia wiedzy o historii Marszu Śmierci planuje się zorganizowanie konferencji połączonej z prezentacją folderu oraz konkurs wiedzy na temat Marszu Śmierci w miejscowej szkole.

Wszystkie prace mają zostać zrealizowane do końca października. Tak by pomnik wraz z otoczeniem były gotowe na obchody dnia Wszystkich Świętych. (art)

  • Numer: 26 (867)
  • Data wydania: 27.06.17
Czytaj e-gazetę