Kącik ZUS
Aldona Węgrzynowicz – rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Choruję na kręgosłup i jestem na zwolnieniu lekarskim od dwóch tygodni. Dowiedziałam się, że ZUS przychodzi na kontrolę do chorych do domu a ja się boję, że ktoś przyjdzie do mnie w czasie jak ja będę na rehabilitacji. Co mam wtedy zrobić żeby nie odebrali mi zwolnienia?
Rzeczywiście to prawda, że inspektorzy ZUS prowadzą kontrole sposobu wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Niestety ciągle zdarza się, że ktoś bierze zwolnienie lekarskie po to żeby wyjechać na wakacje lub wyremontować mieszkanie. Kontroler odwiedza chorego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim, dlatego tak ważne jest żeby lekarz wpisywał adres nie zameldowania pacjenta tylko faktycznego pobytu chorego w czasie zwolnienia. Może się, bowiem zdarzyć, że kontroler chorego nie zastanie w domu a to może być podstawą do wydania decyzji o przerwaniu zwolnienia. Nie musi się pani obawiać, że inspektor, który pojawi się u pani w czasie rehabilitacji czy wizyty u lekarza od razu odbierze pani zwolnienie. Przecież w wypadku, gdy nie zastanie nikogo w domu może pani wyjaśnić swoją nieobecność i udokumentować fakt odbywania np. rehabilitacji czy wizyty kontrolnej u lekarza. Inspektor zawsze zostawia informacje o tym, że był na kontroli oraz podaje dane kontaktowe. Dodam, że jeżeli chory według zaleceń lekarza ma leżeć, to powinien leżeć, a nie pracować. Kontrolerzy sprawdzają, więc czy przypadkiem ktoś w czasie zwolnienia nie pracuje lub czy nie wykonuje innych zadań, które mogą mu utrudnić powrót do zdrowia. Wizyta w domu to nie jedyny sposób kontroli pani zwolnienia przez ZUS. Druga możliwość to zaproszenie na badanie przez lekarza orzecznika. Lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie lekarskie, skierować panią na badanie specjalistyczne do lekarza konsultanta ZUS, zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej przebiegu pani choroby (na podstawie, której wystawiono zwolnienie), może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych. Jeżeli stan zdrowia chorego uniemożliwia mu stawienie się na badanie przez orzecznika wtedy badanie takie przeprowadzane jest w miejscu pobytu chorego. Natomiast, jeżeli dostanie pani wezwanie na badanie i bez żadnego usprawiedliwienia nie stawi się w wyznaczonym terminie u orzecznika – wtedy zwolnieni zostanie przerwane. Przypomnę, że od decyzji lekarza orzecznika pacjentowi przysługuje odwołanie do komisji lekarskiej natomiast od decyzji komisji – do sądu.
Moja mama w czasie zwolnienia lekarskiego była aż dwa razy kontrolowana przez ZUS. Czy to jest dopuszczane, że ktoś jest kontrolowany dwukrotnie? Jakie są przyczyny takich podwójnych kontroli i konsekwencje dla kogoś, komu ZUS odbierze zwolnienie?
Tak, to prawda, że kontrola może być dwukrotna. ZUS sprawdza zarówno to czy osoba, która ma zwolnienie jest naprawdę chora jak i to, w jaki sposób je wykorzystuje. Kontroler ZUS przyjdzie do pana w czasie zwolnienia żeby zobaczyć czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leży pan w łóżku a orzecznik może zaprosić pana na badanie. Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jest pan już zdrowy wtedy przerwie zwolnienie lekarskie i nazajutrz będzie musiał się pan stawić w pracy. Natomiast, gdy kontroler twierdzi, że czas zwolnienia jest wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem, czyli zamiast leżeć w łóżku np. będzie pan na wyjeździe wakacyjnym to zakwestionuje zasadność wydania zwolnienia i będzie pan musiał zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami.
Przypomnę jeszcze, że lekarz orzecznik ZUS może sam zbadać pacjenta, ale jeśli ma wątpliwości dotyczące diagnozy – może też skierować go na badanie specjalistyczne lub poprosić od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta (na podstawie, której wystawiono zwolnienie), może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych. Jeżeli ktoś jest obłożnie chory badanie zostanie wykonane w miejscu, w którym przebywa chora osoba.
Zwolnienie lekarskie to czas, który ma służyć naszemu powrotowi do zdrowia, więc niewłaściwe jest jego traktowanie, jako sposobu na obniżenie kosztów działalności firmy i zachęcanie pracowników przez szefów do tego żeby poszli na zwolnienie, gdy firma ma kłopoty finansowe np. z powodu braku zleceń. Nie może być też tak, że sam pracownik traktuje zwolnienie lekarskie, jako doskonałą okazję do dodatkowej fuchy w innej firmie. To są ewidentne powody do zażądania przez ZUS zwrotu pobranego zasiłku a także sprawdzenia dokumentacji medycznej lekarza, który wystawił zwolnienie.
Najnowsze komentarze