Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Spacerkiem po Bohuminie

19.08.2014 00:00 red

Jeżeli na trasie naszej wakacyjnej podróży znajdzie się Bohumin, nie traktujmy go tylko jako miejsca przesiadkowego lub kolejnej miejscowości oglądanej przez szyby samochodu, bo na to nie zasłużył. Znajdziemy tu piękne zabytki, centrum sportowe z aquaparkiem, ścieżki rowerowe, a każdy, kto trafi na tutejszy dworzec zobaczy nie tylko zabytkowy budynek, ale i potężny węzeł komunikacyjny, którym dotrze do wielu europejskich stolic.

Warto wybrać się na krótki spacer ulicą Dr E. Benesza, która znajduje się naprzeciw dworca kolejowego i jest strefą przeznaczoną tylko dla pieszych. W pięknych odnowionych kamienicach znajdują się głównie siedziby banków. Jest też sporo sklepów i kawiarnia, w której można pod parasolami na zewnątrz odpocząć. Ciekawostką są skrzynki na listy, które znajdują się bezpośrednio przy drzwiach wejściowych kamienic. Znacznie upraszcza to pracę listonoszy i nie zakłóca spokoju mieszkańców. W popularnej sieci sklepów spożywczych Potraviny, oprócz zakazu fotografowania, palenia, wstępu z jedzeniem i lodami, jest tez zakaz jazdy na rolkach. Jeżeli jesteśmy z dziećmi, możemy skorzystać z nowoczesnego placu zabaw, znajdującego się tuż za sklepem.

Mijamy cukiernię, a potem piekarnię i skręcamy w ulicę Kostelni, na końcu której, jak sama nazwa wskazuje jest kościół. 

Wpisany na listę zabytków kultury neogotycki Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego oddano do użytku jesienią 1894 roku. Cegły na jego budowę przywożono prawdopodobnie z cegielni hrabiego Carla von Lichnowskiego z Krzyżanowic. Początkowo msze odbywały się tu tylko w języku niemieckim i polskim. Dopiero w 1921 roku zaczęto je odprawiać po czesku. Do dziś w poniedziałki o 8.00, piątki o 9.00 i niedziele o 7.30 można uczestniczyć w polskich nabożeństwach.

Obok kościoła rozciągają się piękne budynki z czerwonej cegły, w których mieści się dziś ratusz. Powstały na przełomie XIX i XX wieku jako kompleks budynków szkolnych. Mieściła się w nich niemiecka szkoła ludowa, wydziałowa i gimnazjum realne. W 1940 roku, na mocy decyzji burmistrza niemieckich władz okupacyjnych, przeniesiono tam urząd miejski. Obecnie również pełni on rolę siedziby władz miejskich.

W budynku głównym urzędu znajduje się centrum informacji turystycznej (w poniedziałek i środę otwarte jest do 17.00, we wtorek, czwartek i sobotę do 14.00, a w piątek do 13.30). Można w nim skorzystać z bezpłatnej sieci wifi, folderów lub zakupić za 85 koron kartę rabatową Śląsk Cieszyński, która uprawnia do korzystania ze zniżek w 50 obiektach turystycznych, historycznych i kulturalnych (m.in. Aquapark Bohumin).

Ulicą Masarykową dochodzimy do placu Masaryka, gdzie możemy odpocząć na ławeczkach przy fontannie. Od czterech lat we wrześniu spotykają się tu miłośnicy dobrego wina. W tym roku, odbywające się od czterech lat „Winobranie” zaplanowano na 13 września. Znajdzie się też coś dla amatorów napoju z pianką. 16 sierpnia w Hobby Park w Bohuminie odbędzie się w Święto Piwa. Degustacji osiemdziesięciu gatunków lanego piwa będą towarzyszyły występy zespołów rockowych (pierwszy o 14.00 zagra Rosso Gneiss z Bohumina, ostatni o 21.30 Iron Maiden Revival Vsetín). Dzieci do lat 15 mają wstęp wolny, dorośli za bilet  zapłacą 40 koron.

Wracając na dworzec kolejowy warto przejść się stalową kładką dla pieszych, która jest wyjątkowym zabytkiem techniki. Najstarsza jej część została wybudowana w 1870 roku, kolejne fragmenty w 1901 i 1902 roku. Stąd najlepiej widać jakim ważnym węzłem kolejowym jest niewielki Bohumin.

(ok)

  • Numer: 33 (718)
  • Data wydania: 19.08.14
Czytaj e-gazetę