Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

21.01.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam możliwość podjęcia pracy, ale na umowę zlecenie na czas nieokreślony z opłacaniem wszystkich składek. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy w przypadku dłuższej choroby, nawet do kilku miesięcy, będę otrzymywał jakieś środki od pracodawcy  lub z ZUS przez cały okres niezdolności do pracy?

Marek z Radlina

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (art. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu i zgodnie z art. 4 powyższej ustawy prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 182 dni. Natomiast jeśli po tym okresie nadal jest się niezdolnym do pracy, a dalsze leczenie może pomóc w odzyskaniu zdolności do pracy, można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane maksymalnie na okres 12 miesięcy.


Chciałbym wiedzieć, czy każdy może skorzystać z rehabilitacji leczniczej ze skierowania ZUS i kto za to płaci?

Czytelnik z Rybnika


Na rehabilitację leczniczą ZUS mogą być kierowani ubezpieczeni w ZUS, którzy otrzymali orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o celowości przeprowadzenia leczenia rehabilitacyjnego. Takie skierowanie mogą też otrzymać przebywający na zasiłku chorobowym osoby pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.

O taką formę leczenia rehabilitacyjnego mogą ubiegać się także osoby pracujące zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy oraz bezrobotni z prawem do zasiłku. Celem programu jest przywrócenie zdolności do pracy po odbyciu leczenia rehabilitacyjnego ZUS.

Podstawą skierowania na rehabilitację jest pozytywne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o potrzebie rehabilitacji, które ubezpieczony otrzymuje bezpośrednio po badaniu. Skierowanie na rehabilitację ZUS wydawane jest niezwłocznie po przeprowadzonym badaniu, z uwzględnieniem zaleceń lekarza leczącego oraz lekarza orzecznika zakładu. Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej ZUS może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie. Dotyczy to zarówno lekarza rodzinnego, jak i lekarza poradni specjalistycznej. Wypełniony wniosek w oryginale należy złożyć w placówce ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie. Pełny koszt rehabilitacji, czyli koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia, pokrywa ZUS.


Pobieram rentę rodzinną po żonie, która zmarła rok temu. Za kilka miesięcy osiągnę powszechny wiek emerytalny i przejdę na emeryturę. Zastanawiam się, czy jest możliwość pobierania dwóch świadczeń, tj. renty rodzinnej i emerytury?

Gerard K.


Oba te świadczenia przysługują w ramach przepisów ustawy emerytalnej. W razie zbiegu i jednej  osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w powołanej ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego (art. 95 ust.1 ustawy emerytalnej). Co prawda ustawodawca dopuszcza możliwość pobierania świadczeń w zbiegu, jednak dotyczy to zbiegu innych świadczeń niż te, do których będzie miał Pan prawo. Chodzi tu przykładowo o jednoczesne posiadania przez jedną osobę prawa do emerytury oraz prawa do  - renty inwalidy wojennego i wojskowego, którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskowa lub – renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Otrzymując rentę rodzinna po nabyciu statusu emeryta będzie Pan musiał zdecydować, czy chciałby pobierać swoją emeryturę, czy nadal rentę rodzinną. ZUS, zgodnie z wolą zainteresowanego, wdroży wypłatę jednego z tych świadczeń – wyższego lub wybranego przez uprawnionego. W przypadku decyzji o wypłacie emerytury, wstrzymanie wypłaty renty rodzinnej nastąpi od dnia, od którego przysługuje prawo do wypłaty emerytury.


 

  • Numer: 3 (688)
  • Data wydania: 21.01.14