Mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze?
W Wodzisławiu ruszają prace nad budżetem obywatelskim
WODZISŁAW Rok 2015 ma być pierwszym, w którym miasto ma mieć budżet obywatelski. Właśnie ruszają prace, które pozwolą się do tego przygotować. - Polskie miasta potrzebują odważnych zmian i odważnych budżetów partycypacyjnych. I choć nie każdy samorząd jest na budżet partycypacyjny gotowy – w wielu problemem jest brak woli politycznej lub (nierzadko pozornie) niska aktywność społeczna – każdy samorząd może się do niego przygotować – pisze Wojciech Kębłowski, autor publikacji o budżecie partycypacyjnym.
Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski był Sopot. Tam budżet taki opracowano w 2011 roku. Po Sopocie próby skonstruowania budżetu obywatelskiego podjęło kilka innych dużych miast, np. Rybnik w 2013 r. Na obywatelskie projekty miasto przeznaczyło 2 mln zł. W tym roku prace nad przygotowaniem budżetu obywatelskiego ruszają w Wodzisławiu Śląskim. - Jesteśmy pierwszym miastem w powiecie, które podejmuje próbę stworzenia budżetu. Chciałbym, by przyszłoroczny budżet był naszym wspólnym, skonstruowanym ponad wszelkimi podziałami. Chciałbym też, byśmy wspólnie zrobili dla Wodzisławia coś dobrego – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.
Jego zdaniem dobrym ćwiczeniem dla wszystkich w kwestii wspólnego opracowywania budżetu na przyszły rok są ogłoszone w pierwszych dniach stycznia konsultacje dotyczące najpilniejszych remontów dróg miejskich. W tym wypadku, poprzez wypełnienie i złożenie w magistracie specjalnej ankiety mieszkańcy mogą mieć wpływ na to, które drogi miejskie zostaną poddane remontom w najbliższym czasie. - Podobne założenia będą towarzyszyły pracom nad budżetem obywatelskim dla naszego miasta. Bo o to właśnie w tym chodzi – do rozdysponowania będzie pewna pula środków i to wodzisławianie, poprzez udział w zorganizowanych konsultacjach, zdecydują jak te środki będą wydatkowane – wyjaśnia Mieczysław Kieca.
Obecnie w urzędzie miasta przygotowywany jest harmonogram. Trwają także obliczenia, aby było wiadomo jaką pulę będzie można przeznaczyć do dyspozycji mieszkańców.
(tora)
Budżet obywatelski, czyli inaczej budżet partycypacyjny, to jedna z najskuteczniejszych praktyk mających na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania miastem. Jest to zatem szansa na włączenie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach. Biorąc udział w przygotowaniu budżetu obywatelskiego, mieszkaniec miasta współdecyduje o dystrybucji określonej puli pieniędzy publicznych. Budżet obywatelski zapewnia także większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego.
Najnowsze komentarze