Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Mój tato od kilku lat jest na rencie. Na początku tego roku stwierdzono u niego chorobę nowotworową. Od ponad dwóch miesięcy jest osobą leżącą, wymagającą stałej opieki. Lekarz, który go leczy, wspomniał o tym, by wystąpić do ZUS o dodatek pielęgnacyjny. Czy badanie lekarskie musi odbyć się w ZUS?
Justyna z Wodzisławia
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest m.in. osobie uprawnionej do renty, uznanej za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo osobie, która ukończyła 75 lat życia. Decyzja organu rentowego w sprawie dodatku pielęgnacyjnego, przyznawanego ze względu na stan zdrowia, poprzedzona jest badaniem lekarskim przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską w II instancji. Bez przeprowadzenia badania lekarz orzecznik może wydać orzeczenie, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca. Ponadto, jeżeli stan zdrowia stwierdzony w zaświadczeniu lekarskim uniemożliwia osobiste zgłoszenie się na badanie lekarskie, może ono być przeprowadzone w miejscu pobytu osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, za jej zgodą.
Mój bratanek wyjechał do Niemiec i tam zginął. Czy brat może starać się o zasiłek pogrzebowy z ZUS?
Marcin z Rybnika
Prawo do zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS uzależnione jest od tego, czy zmarły lub najbliższy członek rodziny posiada tytuł do jego wypłaty, a także od tego, czy zostały pokryte koszty pogrzebu i przez kogo. Jeżeli więc zostaną spełnione warunki, wnioskodawca przedłoży dokumenty do wypłaty zasiłku (wniosek, odpis skrócony aktu zgonu, rachunki poniesionych kosztów pogrzebu oraz zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci osoby zmarłej lub osoby wnioskującej o zasiłek), Oddział ustali uprawnienia i dokona jego wypłaty. Możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy jest ograniczony czasowo. Przepisy wyraźnie wskazują, że prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływanie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Dokumentem potwierdzającym te okoliczności jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.
Mam 50 lat, przepracowanych ponad 15 lat. Od 5 lat jestem osobą bezrobotną, ale i schorowaną. Niedawno mój stan zdrowia znacznie się pogorszył. Podczas ostatniej wizyty w gabinecie lekarskim zasugerowano mi staranie się o rentę. Czy mogłabym przejść na rentę pomimo tego, że obecnie nie pracuję? Jaki jest wymagany staż pracy do renty?
Elżbieta, mieszkanka powiatu raciborskiego
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy powstaje po spełnieniu łącznie następujących warunków: ubezpieczona została uznana za niezdolną do pracy, posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy. W Pani przypadku winna Pani mieć udokumentowane 5 lat w 10-leciu przed powstaniem niezdolności do pracy i niezdolność do pracy musi powstać w okresie ubezpieczenia lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.
Należy złożyć formalny wniosek o ustalenie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, zgromadzić dokumenty z całego okresu zatrudnienia, łącznie z zaświadczeniem z urzędu pracy o okresie pobierania zasiłku. Do dokumentów należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (ZUS N-9) celem skierowania na badanie do lekarza orzecznika.
Najnowsze komentarze