Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Kącik ZUS

06.11.2012 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Dorabiam do emerytury. Po przepracowaniu kwartału mój zakład pracy przesłał zaświadczenie do ZUS–u stwierdzające okres zatrudnienia i wynagrodzenia. ZUS jednak tego do stażu mi nie doliczył i kazał wystąpić z wnioskiem osobiście.

Małgorzata z Wodzisławia

Postępowanie w sprawach świadczeń rozpoczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że przepisy przewidują wszczęcie postępowania z urzędu. Wniosek w szczególnych przypadkach może również zgłosić pełnomocnik. Nie ma podstaw prawnych, by dokument przesłany przez osoby nieuprawnione do zgłaszania takiego wniosku – w tym wypadku zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawione przez pracodawcę – uznać jako wniosek emerytki o doliczenie stażu pracy. W takich sytuacjach, ZUS informuje o wpływie dokumentu i wskazuje pracującemu emerycie lub renciście możliwość zgłoszenia wniosku w sprawie ponownego ustalenia wysokości świadczenia. Ustalenie emerytury lub renty w nowej wysokości następuje nie wcześniej niż od 1. dnia miesiąca, w którym wniosek został zgłoszony.


Czy pracodawca ma prawo obniżyć mi zasiłek chorobowy, jeśli nie dostarczę zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni?

Czytelnik z Rydułtów


Tak. W przypadku, gdy ubezpieczony dostarczy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA po upływie 7 dni od daty jego otrzymania zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% począwszy od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. Sankcji tej nie stosuje się, gdy ubezpieczony nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego z przyczyn od niego niezależnych.



Jak ustala się podstawę do obliczenia zasiłku chorobowego pracownika? 

Maria Z.

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo na podstawie faktycznego okresu zatrudnienia za pełne miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu. Do ustalenia podstawy zasiłku dla pracownika przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek.

  • Numer: 45 (626)
  • Data wydania: 06.11.12