Jeszcze w szkole poznają smak studiowania
POWIAT. Szkoły ponadgimnazjalne współpracują z uczelniami, czerpiąc z tego wzajemne korzyści.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Uniwersytet Opolski, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Uniwersytet Rolniczy w Krakowie to tylko niektóre uczelnie w kraju, z którymi współpracują szkoły ponadgimnazjalne i placówki oświatowe w naszym regionie. Współpraca jest tak szeroka, że nie sposób wymienić wszystkie jej formy, dlatego podajemy kilka przykładów.
Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu współpracuje m.in. z raciborską PWSZ. Młodzież uczestniczy w wybranych wykładach, konwersatoriach, ćwiczeniach, konsultacjach, warsztatach naukowych, festiwalach i innych formach zajęć.
Masaż i badania
W ramach współpracy uczelnia na terenie szkoły przeprowadziła badania pojemności życiowej płuc, badania antropometryczne i przykurczu mięśni. Studenci zaprezentowali również zróżnicowane techniki masażu oraz przedstawili oferty kształcenia. W opinii dyrektora ZST Czesława Pieczki porozumienia Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu z uczelniami są obiecujące, dają wiele możliwości rozwoju współpracy oraz promują rozwój szkolnictwa wyższego. W przyszłości przyniosą one korzyści dla uczniów oraz nauczycieli, którzy nie tylko utrwalą i pogłębią wiedzę, ale i określą ścieżkę kariery zawodowej.
Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu skupił się na współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach. – Nieformalna współpraca rozpoczęła się już w 2004 roku, kiedy to wzajemnie wspieraliśmy się dla dobra młodego człowieka. Nasi uczniowie, od tego czasu do dziś, uczestniczą w wycieczkach dydaktycznych związanych z kształceniem zawodowym i poszerzaniem wiedzy oraz zainteresowań młodzieży. Tego typu „lekcje w terenie” zawsze wspierane są przez pracownika akademickiego. My z kolei od lat promujemy wśród naszej społeczności uczniów kształcenie politechniczne, ze szczególnym uwzględnieniem walorów śląskiej uczelni – mówi Danuta Mielańczyk, dyrektor ZSZ w Wodzisławiu.
Dodaje, że szkoła skupiła się na politechnice, mając na uwadze wybory absolwentów ZSZ.
Z wizytą w instytucie żywności
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach w ostatnim okresie podjął współpracę z Wydziałem Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Uczniowie klas I – III technikum, kształcący się w zawodach technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz technik organizacji usług gastronomicznych, wzięli w marcu udział w wizycie studyjnej. Obecnie podejmowane są kroki w kierunku sformalizowania współpracy. – Przed naszą szkołą otworzyła się perspektywa współpracy z uczelnią wyższą, dzięki której będziemy mogli uatrakcyjnić proces kształcenia, a przede wszystkim podnieść jego jakość – mówi dyrektor zespołu Jacek Stebel.
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śl. w roku szkolnym 2011/2012 współpracował z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej oraz Akademią Humanistyczno–Ekonomiczną w Łodzi. W/w uczelnie organizowały w szkole stoiska informacyjne, wykłady, prelekcje, w czasie których prezentowano uczniom możliwości kształcenia na wybranych kierunkach uczelni. Uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Ekonomicznych w marcu i kwietniu 2012r. wzięli udział w prelekcjach naukowych zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski na wydziale fizyki.
Praktyki w poradni
Co ciekawe współpracę w zakresie praktyk studentów prowadzi z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu również Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Wodzisławiu. – Rocznie przybywa do nas około trzydziestu praktykantów – mówi Teresa Jakubiak, dyrektor poradni.
(red)
Najnowsze komentarze