Gdzie można bezpłatnie połączyć się z internetem
POWIAT – Sprawdź, gdzie w twojej miejscowość są hotspoty
WODZISŁAW
Tutaj należy liczyć głównie na stacje benzynowe i restauracje. Niektóre z nich (np. Mc Donald) oferują bezprzewodowy internet, dostępny bez zabezpieczeń i oczywiście bezpłatnie. Znacznie gorzej jest pod tym względem z internetem udostępnianym przez miejscowych urzędników. Hotspot działa na rynku od 8 lat. Od tego czasu nie pojawił się on w żadnym innym miejscu. Ma się to zmienić wraz z zakończeniem projektu instalacji szerokopasmowego internetu WIMAX. Zakłada on powstanie w Wodzisławiu stref bezpłatnego internetu na zasadzie hotspotów. Obecnie trwa procedura wyboru firmy, która zajmie się wykonaniem zadania. WIMAX ruszy jeszcze w tym roku.
RADLIN
Miasto to wyrasta na lidera w liczbie miejsc z ogólnodostępnym internetem. Hotspoty działają na placu Radlińskich Olimpijczyków, w domu sportu, w Miejskim Ośrodku Kultury i jego filii w Głożynach, w bibliotece. Jeszcze w tym roku ma być uruchomiony hot spot przed urzędem miasta. – Zasięg obejmie teren z ławkami – mówi Marek Gajda z Referatu Promocji Urzędu Miasta. – Największą popularnością cieszy się hotspot na rynku (potoczna nazwa placu Radlińskich Olimpijczyków – red.). W weekendy łączy się po kilkanaście osób – mówi Dariusz Lyczko z radlińskiej firmy Dar.Net, która dostarcza internet do hotspotów w mieście. Dostępne łącze ma prędkość 500 kbps. Jednorazowa sesja trwa 20 minut. Użytkownik może korzystać z wszystkich usług internetowych poza programami P2P jak torrent czy emule, służącymi zwykle do nielegalnego ściągania plików.
PSZÓW
Bezprzewodowy internet dostępny jest na lodowisku oraz w Gościńcu Pszowskim. Do pewnego momentu można było z siecią łączyć się bez żadnego hasła. – To rozwiązanie odradzili mi serwisanci sieci. Mówili, że jest to niebezpieczne. W razie popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa internetowego jak np. ściąganie nielegalnych treści, będzie wiadomo tylko, że popełniono go z naszego numeru IP bez możliwości sprawdzenia, kto faktycznie to zrobił – mówi Leszek Piątkowski, kierownik lodowiska. Dlatego w obydwu tych placówkach internet dalej jest dostępny, ale trzeba się zalogować wpisując hasło dostępu. – Jeśli ktoś chce korzystać z internetu np. na laptopie, wystarczy, że nam to zgłosi. Podamy mu hasło i może do woli serfować za darmo. My natomiast wiemy, kim ta osoba jest – mówi kierownik.
Być może hotspot zostanie uruchomiony na rynku po jego przebudowie. Jak mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa nie są to żadne konkretne plany, a raczej luźne przemyślenia.
RYDUŁTOWY
W mieście funkcjonują dwa hotspoty. Jeden mieści się na rynku, drugi w rejonie urzędu stanu cywilnego. Aby połączyć się z internetem wystarczy w telefonie, laptopie czy innym przenośnym urządzeniu wyposażonym w WiFi wybrać nazwę hotspota i zaakceptować regulamin, który wyświetli się po kliknięciu komendy „połącz”. Jednorazowa sesja trwa pół godziny. Internet działa z prędkością 256 kbs. Dostępne są wszystkie opcje poza korzystaniem z programów do wymiany plików jak torrent czy emule. – Największym zainteresowaniem cieszy się hotspot na rynku. Jest tam sporo knajp, latem ogródki, więc korzystających jest wielu. Hotspot ma na tyle spory zasięg, że korzystają z niego również okoliczni mieszkańcy – mówi Michał Mocek z Dobrej Firmy, która obsługuje obydwa hotspoty. W ciągu kilku tygodni Dobra Firma uruchomi jeszcze hotspot w Rydułtowskiej Fikołkowni Rafa.
MSZANA
Hotspot zainstalowany jest w obrębie Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Najłatwiej połączyć się z internetem, znajdując się z laptopem lub innym urządzeniem z dostępem do sieci, w pobliżu sceny koncertowej i basenu. Instalacja strefy nie obciąża budżetu gminy. Montaż urządzeń i ich konserwację zapewnia jedna z firm dostarczających internet do Mszany.
Docelowo w gminie mają powstać trzy strefy darmowego internetu. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku drugi hotspot pojawi się w okolicach Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Połomi, a trzeci w Gogołowej – przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i w znajdującym się za nią parku sołeckim.
MARKLOWICE
Strefa darmowego internetu planowana jest na terenie Tropikalnej Wyspy. Być może hotspot powstanie tu na przełomie czerwca i lipca tego roku. Władze gminy już w ubiegłym roku myślały o uruchomieniu hotspotu, ale ze względów finansowych odłożyły przedsięwzięcie. – Aby wszystko działało sprawnie potrzebny jest odpowiedni sprzęt – mówi Marcin Burszczyk, informatyk urzędu gminy. – Potrzebny jest też odpowiedni serwer, do tego dochodzą koszty związane z dostarczeniem łącza i jego utrzymaniem. Cenowo sam sprzęt to wydatek od 1 do 3 tys. zł.
Zarządcą Tropikalnej Wyspy, na której miałaby powstać strefa darmowego internetu, jest Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej. Ten nie ma jednak pieniędzy na uruchomienie hotspotu. – Jeżeli ktoś z radnych wystąpi z propozycją utworzenia takiej internetowej strefy, to rada z pewnością przyzna na to dodatkowe środki dla GZGK – zapewnia Benedykt Kołodziejczyk, sekretarz gminy. I dodaje: – Takie przedsięwzięcia to wyznacznik przyszłości. W gminach pojawia się coraz więcej hotspotów, można je znaleźć nawet w niewielkich górskich pensjonatach.
(tora, abs)
W pozostałych gminach powiatu wodzisławskiego hotspoty nie funkcjonują
Najnowsze komentarze