Nie odwiedził cię rachmistrz spisowy? Bez paniki!
REGION. Zakończył się Spis Powszechny 2011. Wielu mieszkańców zaniepokojonych jest tym, że do ich domów nie zapukał rachmistrz, nikt też nie przeprowadził z nimi wywiadu telefonicznego. Czy więc nie zostali uwzględnieni w spisie, który jest obowiązkowy?
To był pierwszy powszechny spis ludności i mieszkań, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończył 30 czerwca. Dane pozyskiwane były z systemów informacyjnych administracji publicznej, z wywiadów telefonicznych przeprowadzanych przez ankieterów i przez rachmistrzów spisowych, odwiedzających nasze domy. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii spisów powszechnych, można było samemu spisać się przez internet.
Pozyskali dane z innych źródeł
Wielu mieszkańców zaniepokojonych jest tym, że do ich domów nie zapukał rachmistrz, nikt też nie przeprowadził z nimi wywiadu telefonicznego (dodajmy, że z samospisu też nie skorzystali). Czy więc nie zostali uwzględnieni w spisie, który jak wiadomo obejmuje wszystkich Polaków? Pojawiły się nawet pytania, czy w związku z tym osoby te nie zostaną obarczone karami administracyjnymi.
Uspokajamy, nic takiego. Rachmistrzowie odwiedzili 20 procent mieszkań, wybranych losowo do badania reprezentacyjnego. Dane osób, których nie odwiedzili, do których nie zadzwonił ankieter, ani które nie spisały się przez internet, zostały pozyskane z centralnych źródeł administracyjnych, czyli z różnych systemów informatycznych, np. zbioru PESEL, ZUS, NFZ czy z centralnej ewidencji pojazdów.
Weryfikacja danych
Teraz do 11 lipca potrwa spis kontrolny. – Będzie się on odbywał wyłącznie przez telefon – mówi Elżbieta Pińczak, kierownik oddziału Urzędu Statystycznego w Rybniku. – Ankieterzy, dzwoniąc do losowo wybranych mieszkań, będą dokonywać weryfikacji zebranych wcześniej danych. Spis kontrolny ma bowiem na celu sprawdzenie wiarygodności i kompletności informacji. Nie jest to więc ponowny spis, ale jak nazwa wskazuje: kontrolny.
Można sprawdzić ankietera
Osoby, do których zadzwonią ankieterzy, mają obowiązek udzielenia im przedmiotowych informacji. W razie wątpliwości można sprawdzić tożsamość ankietera, dzwoniąc pod bezpłatną infolinię: 800 800 800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) lub pod nr: (22) 44 44 777 (dla połączeń z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora). Dzwonić można od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 20.00, w weekendy od 8.00 do 18.00. Wszelkie informacje na temat spisu można też uzyskać na stronie: www.stat.gov.pl.
abs
Najnowsze komentarze