Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Połomia ma duże opóźnienia

14.06.2011 00:00 red

MSZANA – Z mieszkańcami gminy o budowie kanalizacji i nie tylko.

Dość dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami Połomi i Gogołowej, dotyczące m.in. możliwości dofinansowania do budowy systemu kanalizacji. 7 czerwca w Wiejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Połomi pojawiło się 114 osób. Jak mówił  Tadeusz Pilarski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Połomia ma duże opóźnienia jeśli chodzi o przyłączenia mieszkańców do kanalizacji. I tak na 368 domów podłączonych jest tylko 40. Zapewnił, że jastrzębskie wodociągi będą starały się ułatwiać mieszkańcom załatwianie procedur, a zakład sam przygotuje projekt przyłączenia.

Dotacje czekają

Podczas spotkania mieszkańcy poznali też szczegóły dotyczące możliwości dofinansowania do inwestycji proekologicznych, m.in. budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwania materiałów budowlanych zawierających azbest, czy zakupu i montażu kotłów elektrycznych, gazowych czy olejowych.

Wójt Mirosław Szymanek zwrócił się do mieszkańców, by starali się o dotację jeszcze w tym roku. Na wypłatę dofinansowania na inwestycje proekologiczne w budżecie zabezpieczono bowiem 1,7 mln zł. A co do przyszłego roku, to nie wiadomo czy znajdą się na ten cel pieniądze.

Będzie drożej?

Mieszkańcy pytali również, czy w najbliższym czasie wzrosną ceny ścieków. Obecnie to koszt 6,12 zł za metr sześcienny.  – Do 30 kwietnia 2012 roku będą one kosztować tyle samo. To rzadki przypadek w Polsce, bo w większości gmin, po zamknięciu projektu budowy kanalizacji, ceny ścieków drastycznie rosną – mówił dyrektor Pilarski. Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się dużych podwyżek. Ceny mogą wzrosnąć o poziom inflacji lub gdy pojawi się znaczący wzrost cen energii elektrycznej.

8 czerwca podobne spotkanie miało miejsce w Wiejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie. Nie cieszyło się jednak tak dużym zainteresowaniem. Przyszło tam zaledwie 30 mieszkańców. Ale nic w tym dziwnego, bo Mszana jest skanalizowana już w ponad 90 procentach.

(abs)

  • Numer: 24 (553)
  • Data wydania: 14.06.11