Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kto może odebrać dziecko rodzicom?

07.06.2011 00:00 red

REGION – Samorządy nie nadążają ze zmianami ustawowymi.

Kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo dziecka, jest bite, lub pozostawione bez opieki, do akcji wkracza policja. Maluch przewożony jest do szpitala, do pogotowia rodzinnego, wielodzietnej rodziny zawodowej lub domu dziecka. Wszystko odbywa się po konsultacjach z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. 

Musi być jednomyślność


Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadza tzw. zespoły interwencyjne, które miałyby odbierać dzieci rodzicom. Oczywiście tylko wtedy, gdy zachowanie dorosłych zagraża ich pociechom. W skład zespołu ma wchodzić lekarz lub ratownik medyczny, policjant i pracownik socjalny. Po otrzymaniu sygnału o zagrożeniu (najczęściej z policji) członkowie zespołu mieliby udać się na miejsce i zająć się dzieckiem. Są jednak dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, odebranie dziecka mogłoby nastąpić tylko i wyłącznie po jednomyślnej decyzji członków zespołu potwierdzonej na piśmie. Po drugie, mogliby oni działać tylko w godzinach pracy. W nocy dzieci zabezpieczać będzie nadal policja.

W połowie maja w Wodzisławiu odbyło się spotkanie, na którym omawiano zasady na jakich miałyby powstać zespoły interwencyjne. Rozmawiano zarówno o podziale obowiązków jak i o sprawach bezpieczeństwa. Już wiadomo, że foteliki bezpieczeństwa dla przewożonych dzieci zakupi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zespoły mają w pełni działać za kilka miesięcy.

Powiat czeka na gminy

Wspomniana ustawa z ubiegłego roku mówi także o zespołach interdyscyplinarnych, które zajmowałyby się wsparciem rodzin patologicznych i dysfunkcyjnych. Do tej pory  w gminach powiatu wodzisławskiego taki zespół nie powstał. Na razie w trakcie opracowania są gminne strategie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na podstawie których ma powstać strategia powiatowa. Tempo prac nie zachwyca. Gminy dokumentów nie opracowały, więc trzeba czekać.

Prace nad wdrażaniem nowych przepisów trwają, a od stycznia szykują się kolejne nowości. Z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Wprowadza ona nowe instytucje. Pojawi się asystent rodziny i koordynator rodziny. Będą pomagać, doradzać i mówiąc wprost – uczyć życia. Asystent zajmie się rodzinami naturalnymi, koordynator zastępczymi.

(raj)



W 2010 r. na terenie powiatu wodzisławskiego w trakcie interwencji odebrano 58 dzieci. Cztery trafiły do domu dziecka. W tym roku odebrano 6 dzieci, jedno trafiło do domu dziecka. Pozostałe dzieci znajdują schronienie w pogotowiu rodzinnym lub wielodzietnej rodzinie zawodowej.

  • Numer: 23 (552)
  • Data wydania: 07.06.11