Województwo posprzątane
10 września z udziałem dzieci i młodzieży z pobliskich szkół oraz zaproszonych gości odbyło się wojewódzkie podsumowanie kampanii „Sprzątanie świata”.
W zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych finale akcji sprzątania leśnych szlaków udział wziął Andrzej Pilot – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Podczas konferencji z dziennikarzami podkreślił, że najważniejszym efektem takich działań jest zmiana postaw ludzi dorosłych, którym nie będzie wypadać wyrzucać śmieci do lasów i na dzikie wysypiska. – W tej chwili to jeden z istotniejszych problemów śmieciowych w naszym regionie. Co roku do przydrożnych rowów i na dzikie śmietniska trafia blisko 200 tys. ton odpadów. Dlatego każdy głos aby to zmienić, zwłaszcza pochodzący od dzieci, jest na wagę złota – mówił prezes Andrzej Pilot.
Zainicjowana w 1989 roku w Australii akcja polegająca na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających w różnych miejscach organizowana jest w Polsce po raz siedemnasty. Jak zwykle propaguje ją jeżdżąc po całym kraju działaczka ekologiczna i założycielka fundacji „Nasza Ziemia” Mira Stanisławska-Meysztowicz. W tym roku hasłem przewodnim akcji było „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”.
Jak co roku dzieci nie trzeba było namawiać do przyłączenia się do akcji. Tylko jednego dnia uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie porządkując teren nad rzeką Mała Panew we wsi Brusiak w Nadleśnictwie Koszęcin zebrali 11 worków śmieci, zawierających m.in. plastikowe butelki, ubrania, kawałki szkła a nawet talerze i porcelanowe filiżanki.
(eco)
Najnowsze komentarze