Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dbali o środowisko, dostali nagrody

29.06.2010 00:00 red
G 1 z Wodzisławia i Przedszkole z Syryni na liście laureatów Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów i Ekoreporterów.
Konkurs już po raz siódmy przeprowadził Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku. Startowały w nim przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z całego Śląska, w sumie 38 placówek. Tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów odbyła się pod hasłem: Ekozespoły chronią klimat.
 
– Nasz ośrodek, będący placówką Samorządu Województwa Śląskiego w Katowicach, jest głównym koordynatorem korzystającym ze wsparcia i porad ogólnopolskiego organizatora konkursu na szczeblu krajowym – Fundacji GAP–Polska w Warszawie – mówi Anna Ogrodnik, konsultant w RODNiIP WOM Rybnik.
 
Uczestnicy z całego Śląska zbierali makulaturę, baterie, zużyty sprzęt. Uczyli się jak oszczędzać wodę i energię elektryczną. Głównym celem konkursu jest bowiem wychowanie młodych ludzi w duchu zrównoważonego rozwoju.
 
– Chodzi o wprowadzenie trwałych nawyków w życiu codziennym, które mają doprowadzić do wytwarzania mniejszej ilości odpadów, zmniejszania zużycia energii, wody i zapobiec marnotrawieniu surowców – wyjaśnia  Anna Ogrodnik, konsultant w RODNiIP WOM Rybnik.
 
Nie tylko w szkole
 
W Gimnazjum nr 1 do realizacji Programu „Ekozespoły chronią klimat” zgłosiło się 28 osób. Z tej grupy utworzono 4 ekozespoły, nad którymi opiekę objęło 3 nauczycieli: Barbara Wróbel, nauczycielka geografii, Aleksandra Borowska, nauczycielka biologii, Sławomir Wolańczyk, nauczyciel informatyki
 
– Poza tym w działania programu włączyli się również inni uczniowie naszej szkoły, rodzice, dyrekcja szkoły, a także Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, służby komunalne miasta, firmy i organizacje związane ze zbiórką surowców wtórnych, a także mieszkańcy miasta – opowiada Aleksandra Borowska.
 
Lista działań podejmowanych przez placówkę jest imponująca. W ramach propagowania zdrowej żywności i ekologicznych zakupów uczniowie wykonywali plakaty, zdjęcia, poszukiwali informacji na temat ekologicznych produktów, wpływu różnorodnych składników pokarmowych na organizm człowieka, interpretowali symbole o tematyce ekologicznej, zaznajomili się z piramidą zdrowego żywienia, omawiali wpływ różnorodnych środków chemicznych i konserwantów na zdrowie.
 
– Wspólnie odbywaliśmy pogadanki na temat oszczędności wody, energii oraz zmniejszenia zużycia odpadów w domu i w szkole, a także na temat propagowania zdrowej żywności i ekologicznych zakupów – mówi nauczycielka biologii.
 
Aleksandra Borowska przyznaje, że podjęte działania nie są tylko chwilowe, bo młodzież przenosi wiedzę i nawyki do swoich domów.
 
Przedszkolaki też potrafią
 
Radości z nagrody i tytułu laureata nie kryje Lidia Zielonka, opiekunka ekozespołów z Syryni. Maluszki podobnie jak ich starsi koledzy zbierali surowce wtórne, segregowały odpady, uczyły się jak oszczędzać wodę czy prąd.
 
– To ogromne wyróżnienie. Powtórzyliśmy ubiegłoroczny sukces. To zachęca maluchy do podejmowania działań, które mają służyć ochronie środowiska naturalnego – mówi Lidia Zielonka.
 
Uroczyste podsumowanie efektów Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów i Ekoreporterów oraz wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca w budynku Politechniki Śląskiej w Rybniku.
 
(j.sp)
  • Numer: 26 (503)
  • Data wydania: 29.06.10