Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Łączyli się w bólu

20.04.2010 00:00 (art), Mag, (tora)
Mieszkańcy miast i gmin powiatu wodzisławskiego uczcili pamięć ofiar tragicznego lotu.
13 kwietnia o godz 18.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu odbyła się żałobna msza święta w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Kościół po brzegi wypełniony był mieszkańcami nie tylko Wodzisławia, ale i całego powiatu. Na mszy św., której przewodniczył ks. prałat Bogusław Płonka, obecni byli przedstawiciele władz miasta, powiatu, radni miejscy oraz powiatowi, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz poczty sztandarowe. – Wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami ofiar. Pamiętajmy, że śmierć to jedynie koniec etapu ziemskiego a początek życia wiecznego – mówił ks. prałat Bogusław Płonka. Podczas uroczystości uczniowie 1 LO w Wodzisławiu recytowali wiersze a przemówienia wygłosili prezydent Mieczysław Kieca oraz starosta powiatu Jerzy Rosół. Po mszy w skupieniu wierni zgromadzili się pod krzyżem, który znajduje się na cmentarzu tuż przy kościele. Tam zarówno delegacje poszczególnych władz, jak i mieszkańcy miasta zapalili symboliczne znicze i złożyli kwiaty w geście solidarności z rodzinami tragicznie zmarłych.
 
Razem łatwiej
 
Setki mieszkańców Rydułtów zgromadziło się w poniedziałek 12 kwietnia wieczorem na rynku. Razem z władzami miasta, harcerzami, radnymi, policją, strażą miejską, delegacjami szkół, kopalni, innych zakładów pracy, pocztami sztandarowymi spotkali się, by razem w zadumie oddać hołd tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem. – Razem łatwiej przeżywać tę tragedię – mówiła Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów. Spotkanie na rynku trwało krótko. Zaraz po nim w kościele pw. św. Jerzego odbyła się msza św. za ofiary. Msze odprawiono też w kościołach św. Jacka w Radoszowach i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Orłowcu.
 
Jesteśmy osamotnieni
 
16 kwietnia w Marklowicach w kościele pod wezwaniem św. Stanisława, biskupa i męczennika, odbyła się msza żałobna w intencji zmarłej pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych uczestników tragicznego lotu. Uroczyste nabożeństwo celebrował ks. Janusz Jojko. W kościele zgromadzili się reprezentanci władz gminy, radni oraz mieszkańcy. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, w tym przedstawicieli kombatantów, ochotniczej straży pożarnej, przedszkola, szkół podstawowych i gimnazjum. – Jesteśmy tu, by połączyć się w cierpieniu z rodzinami ofiar. To ważne wydarzenie dla nas. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim – mówi Judyta Firla, uczennica III b marklowickiego gimnazjum. Na mszy obecni byli członkowie Towarzystwa Miłośników Marklowic, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Marklowickiego Stowarzyszenia Kobiet. W uroczystości uczestniczyli sportowcy i działacze UMKS Marklowice i KS Polonia. Nie zabrakło pań z Koła Gospodyń Wiejskich. – Udział we mszy żałobnej to mój obowiązek. Czuję ogromny żal po stracie tak wielu ważnych polityków i ludzi, którzy życie poświęcili dla ważnych spraw społecznych. Czuję się tak, jakbym straciła kogoś z rodziny, kogoś bardzo bliskiego. Wszyscy jesteśmy osamotnieni – komentuje Otylia Szulik z Koła Gospodyń Wiejskich. Po mszy wierni udali się pod cmentarny krzyż. Tam zapalili znicze.
 
Zgromadzeni u Anioła Stróża
 
Mieszkańcy Gorzyc i ościennych miejscowości oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem i pożegnali Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W czwartek 15 kwietnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Anioła Stróża w Gorzycach odbyła się msza święta koncelebrowana w intencji ofiar tragedii. Przewodził jej ks. Stefan Stebel, proboszcz parafii w Gorzycach. Towarzyszyli mu ks. Grzegorz Gwóźdź i ks. Leonard Malorny. W homilii ks. Stebel podkreślił konieczność zachowania w obliczu tej tragedii jedności narodu. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe jednostek OSP, szkolne, harcerzy i przedstawicieli innych organizacji społecznych. Swoją obecność zaznaczył chór parafialny Cantemus Domino.
 
Po mszy świętej wszyscy obecni udali się pod krzyż kościelny i tablice z nazwiskami ofiar. Tam delegacje oraz mieszkańcy Gorzyc złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze.
 
(art), Mag, (tora)
  • Numer: 16 (493)
  • Data wydania: 20.04.10