List do redakcji
Nieprawdziwe jest stwierdzenie zawarte w pierwszym z wymienionych artykułów, że radni gminy Lubomia propozycje podwyżek podatków zaproponowane przez Wójta na sesji w dniu 30 października odrzucili jak również, że w 2008 roku podatki od nieruchomości mają pozostać niezmienione. Na sesji tej ze względu na niedostarczenie przez Urząd Gminy wszystkich materiałów porównawczych i niezbędnych analiz zdecydowano, iż ze względu na powagę sprawy należy projekty uchwał dotyczące podatków wycofać z porządku obrad. Przewodniczący Rady już na tym posiedzeniu podał termin zwołania następnej sesji, która miała być poświęcona przede wszystkim tym kwestiom. Nie padło tam żadne zdanie mogące chociażby sugerować, iż radni chcą w przyszłym roku stawki podatku od nieruchomości pozostawić niezmienione.
Analogicznie i to z tych samych powodów nieprawdziwe jest też pierwsze zdanie drugiego z wymienionych artykułów, iż przed trzema tygodniami radni nie zgodzili się na podniesienie stawek podatku od nieruchomości.
W tym kontekście wypowiedziała się radna Krystyna Kuczera, której słowa zacytowane zostały zupełnie w innym miejscu.
Rozpoczynając procedurę rozpatrywania uchwał Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Porządku Publicznego oraz Komisja Budżetu, Finansów i Gospodarki Komunalnej na swych przedsesyjnych posiedzeniach zgodziła się z zaproponowanymi przez Wójta stawkami podatku na 2008 rok. Pozostałe dwie komisje, to jest Komisja Gospodarki Przestrzennej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisja Rewizyjna opowiedziała się na swych posiedzeniach, aby nie podnosić stawek podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą, podatku od garaży i od pozostałych gruntów.
Ponadto radni: Krystyna Kuczera, Maria Janeta, Lucjan Wendelberger, Roman Bizoń i Franciszek Adamczyk wystąpili z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie obniżenia podatku rolnego, przedstawiając projekt uchwały w sprawie obniżenia o 10% średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawę obliczenia podatku rolnego na obszarze gminy Lubomia.
Podstawą do obliczenia tego podatku jest średnia cena skupu jednego kwintala żyta, która w ubiegłym roku wynosiła 35,52 zł, natomiast w roku bieżącym wzrosła do kwoty 58,29 zł, co stanowi wzrost o 64%. Właśnie nad tym projektem radni przeprowadzili długą dyskusję na sesji w dniu 16 listopada, przytaczając argumenty za i przeciw jego przyjęciu. Podatek ten nie dotyczy wyłącznie rolników, ale także płatników podatku od nieruchomości będących właścicielami użytków rolnych.
Ostatecznie Rada przyjęła wszystkie zaproponowane przez Wójta stawki podatków, za wyjątkiem stawek od pozostałych gruntów (proponowano 29 gr za 1 m2, uchwalono 28 gr za 1 m2) oraz przyjęto uchwałę o obniżeniu średniej ceny skupu jednego kwintala żyta. Ciekawe dlaczego w artykule nie ma żadnej wzmianki o tej uchwale, która wywołała tak ożywioną i długotrwałą dyskusję? Należałoby zaznaczyć, że jak do tej pory w powiecie wodzisławskim tylko gmina Marklowice zdecydowała się na podobny krok.
Tylko te dwie zmiany spowodują, że mieszkańcy naszej gminy zaoszczędzą ponad 45 tysięcy złotych.
Jak widać z przytoczonych przez nas faktów, autor obydwu artykułów w wielu ważnych kwestiach się myli, przytacza nieprawdziwe dane oraz nie przedstawia rzetelnego sprawozdania z obrad sesji Rady Gminy w Lubomi.
Takie wybiórcze relacje przedstawione w tych artykułach zniekształcają obraz pracy radnych i powodują nikomu niepotrzebne zamieszanie i nieporozumienia wśród naszych mieszkańców i pracowników Urzędu Gminy.
Apelujemy więc o poważne i odpowiedzialne podejście do swojej pracy każdego redaktora, a nie szukanie za wszelką cenę tanich sensacji, szczególnie tam, gdzie ich w ogóle nie ma.
przewodniczący Rady Gminy Roman Bizoń
Najnowsze komentarze