Spokojnie – to tylko awaria
Najbardziej wyczulone są komputery, które przy minimalnym wahaniu napięcia wyłączają się bądź restartują. Zdaniem elektryków, takie nagłe przerwy mogą nawet uszkodzić AGD czy RTV. Impuls elektryczny powstający podczas zwarcia na linii jest bowiem tak duży, że może być zabójczy dla któregoś z naszych urządzeń. W przypadku sprzętu komputerowego, oprócz możliwości fizycznego uszkodzenia dysku twardego, procesora, płyty głównej lub zasilacza występuje także dodatkowe zagrożenie – utraty danych, o naruszeniu integralności samego systemu operacyjnego nawet nie wspominając.
Przerwy w dostawie prądu komplikują także pracę tutejszej stacji uzdatniania wody.
– Taka sytuacja nie może mieć miejsca, niebawem będziemy budować nową stację uzdatniania wody, nowoczesna elektronika jest bardzo czuła, a jeśli będą zdarzać się dłuższe przerwy musimy być o nich informowani – mówi kierownik Zakładu Wodociągowego Henryk Okoń.
Sprawę próbowali wyjaśnić przedstawiciele firmy Vattenfall podczas ostatniej sesji rady gminy. Zakład na bieżąco modernizuje swoje linie przesyłowe, ale wszystko wymaga czasu. Opracowana jest jest już dokumentacja techniczna na przebudowę linii Pogrzebień, która zasila także gminę Lubomia. Prace mają być przeprowadzone w roku 2008. Ich koszt wyniesie prawie 1 mln zł. Na razie przynajmniej częściowo sytuację ma poprawić wycinka drzew.
– Jestem przekonany, że po wycince drzew a później po modernizacji obu linii jakość zasilania ulegnie znacznej poprawie. Prosimy jednak o cierpliwość – wyjaśniał podczas spotkania z mieszkańcami i radnymi Adam Marcol, dyrektor operacyjny Vattenfalla.
W trakcie awarii osoby zainteresowane przyczyną usterki i przede wszystkich przewidywanym czasem jej usunięcia mogą dzwonić pod numer pogotowia energetycznego firmy Vattenfall – 991. Dla osób, które korzystają z telefonów komórkowych, bo ich telefon nie działa właśnie z powodu braku prądu, firma udostępniła drugi numer: 0 32 3030991.
Masz komputer – zabezpiecz się
Dla posiadaczy komputerów najlepszym rozwiązaniem zabezpieczenia się przed skokami napięcia oraz przerwami w zasilaniu są urządzenia zwane UPS-ami.
UPS, nazywany inaczej zasilaczem awaryjnym bądź bezprzerwowym, wyposażony jest z reguły w akumulator i w przypadku awarii lub braku prądu urządzenie automatycznie przełącza się na pracę akumulatora podtrzymując w ten sposób pracujący sprzęt komputerowy. Niestety, zwłaszcza te tańsze urządzenia przeznaczone są tylko dla podtrzymywania zasilania w sprzęcie komputerowym.
Janusz Ballarin
Najnowsze komentarze