Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Może być tylko lepiej

28.08.2007 00:00
Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku wydał pozytywną decyzję w sprawie uruchomienia od września nowej ściany w kopalni Rydułtowy-Anna.

Przez ostatnie kilka miesięcy kopalnia z powodu tąpnięć pracowała na mniejszych obrotach. Nieoficjalnie mówiło się o jej zamknięciu. Uruchomienie nowej ściany to ogromna szansa dla tego największego w mieście zakładu pracy. Niepokój mieszkańców budzi jednak fakt, że wydobycie prowadzone będzie pod centrum miasta. Ściana zaczynać się będzie w rejonie ul. Strzody, a jej front przesuwać się będzie pod budynkiem kościoła pw. św. Jerzego w kierunku budynku Urzędu Miasta.

– Mam dom tuż przy rynku. Nawet jak nie było tutaj eksploatacji, to odczuwalne były wstrząsy. Teraz będzie jeszcze gorzej. Ale trudno. Przecież ta kopalnia to źródło utrzymania dla nas wszystkich – mówi Erwin Błaszczok z Rydułtów.

Okiem specjalistów

Eksploatacja była wcześniej szczegółowo rozważana przez specjalistyczne komisje działające przy Wyższym Urzędzie Górniczym, tj. komisję ds. tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny oraz komisję ds. atmosfery kopalnianej i zagrożeń archeologicznych oraz komisję ds. ochrony powierzchni, które wydały pozytywną opinię. Na podstawie analiz wykonanych przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz pracowników naukowych Politechniki Śląskiej opracowany został także nowy Kompleksowy Projekt Eksploatacji na lata 2007 - 2010.
– Wszystkie obiekty zabudowy jedno i wielorodzinnej będące w zasięgu oddziaływania wpływów nowej ściany posiadają określoną odporność statyczną i dynamiczną. Większość jest w stanie w bezpieczny sposób przejąć prognozowane wpływy eksploatacji górniczej. Podobnie jest w przypadku obiektów użyteczności publicznej oraz infrastruktury technicznej będących w zasięgu wpływów – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Kościół wytrzyma

Koncepcję kopalni przychylnie przyjęły także władze Rydułtów.

– Kopalnia dokonała szeregu zabezpieczeń. Niektóre budynki jak np. kościół pw. św. Jerzego zostały wzmocnione – mówi Henryk Hajduk, wiceburmistrz Rydułtów.

Choć zabezpieczenia kopalnia wykonała, całkowicie wstrząsów wyeliminować się nie da. Dyrekcja KWK Rydułtowy-Anna zapewnia, że prowadzić będzie na bieżąco ocenę stanu technicznego obiektów, a po wystąpieniu wstrząsu w obiektach położonych w rejonie epicentrum przeprowadzane będą wizje lokalne, podczas których dokonana zostanie ocena charakteru uszkodzeń oraz sposób i termin ich naprawy.

(j.sp)

  • Numer: 35 (397)
  • Data wydania: 28.08.07