Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przez kieszeń do rozumu

04.07.2006 00:00
Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu ma już wytyczne ministra sprawiedliwości, które określają zasady postępowania w stosunku do pijanych kierowców. Grozi im przepadek samochodu i wysoka grzywna. Muszą się także liczyć z podaniem wyroku i nazwiska do publicznej wiadomości.
Pijanym kierowcom grozi wysoka grzywna, a nawet konfiskata samochodu.
 
Ministerialne wytyczne, które otrzymała wodzisławska Prokuratura Rejonowa określają zasady postępowania w stosunku do kierowców, którzy po pijanemu siadają za kierownicą. Grożą im dotkliwe konsekwencje materialne – przepadek samochodu a także wysoka grzywna. Musza się liczyć także z długoletnimi zakazami prowadzenia pojazdów oraz podaniem wyroku i swojego nazwiska do publicznej wiadomości.
 
W każdym przypadku wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, którego sprawca zbiegł z miejsca wypadku lub był w stanie nietrzeźwym prokuratorzy będą dokonywać zabezpieczenia majątkowego samochodu sprawcy. Stanie się to regułą. Zabezpieczenie samochodu będzie stosowane również w każdym przypadku prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości powyżej 1 promila. W każdej sytuacji, gdy po raz kolejny dojdzie do zatrzymania kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości prokurator będzie wnioskował o przepadek pojazdu i maksymalny okres zakazu prowadzenia pojazdu, który wynosi 10 lat. Wobec sprawców przestępstw jazdy w stanie nietrzeźwości oraz spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości kierowane będą wnioski o podanie wyroku do publicznej wiadomości – łącznie z opublikowaniem nazwiska, a nawet wizerunku skazanego. Sąd i prokurator mogą podjąć taką decyzję.
 
Wytyczne zostały przekazane do prokuratur rejonowych w celu ich wdrażania – mówi prokurator rejonowy Witold Janiec. W najbliższym czasie te zasady będą obowiązywać. Policja może dokonać zajęcia samochodu jeśli zachodzi obawa jego ukrycia, a prokurator może podjąć decyzję o zabezpieczeniu majątkowym na poczet przepadku mienia jeszcze przed orzeczeniem wyroku.
 
Jeśli sprawca wypadku poruszał się samochodem, który nie jest jego własnością to tego auta nie można zabezpieczyć. Ale mogą to być inne składniki majątku sprawcy lub jego auto, jeśli je posiada. Odrębnym przestępstwem jest niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy w takich przypadkach będą wnioskować o surowe kary łącznie z bezwzględnym pozbawieniem wolności. A warto zaznaczyć, że prowadzenie pojazdu w przypadku orzeczenia przez sąd zakazu jest w każdym przypadku przestępstwem – nawet jeśli kierowca jest trzeźwy.
 
Będziemy się skupiać na karach majątkowych, które są bardzo dotkliwe – tłumaczy prokurator Janiec. Nietrzeźwi kierowcy muszą się liczyć z grzywnami i przepadkiem samochodu. Będziemy też wnioskować o podawanie wyroków do publicznej wiadomości.
 
(jak)
  • Numer: 27 (336)
  • Data wydania: 04.07.06