Polder Buków uratował wioski
Po raz pierwszy, 29 marca, uruchomiona została prawa część polderu Buków. Woda skierowana został na prawą, nie wykorzystywaną do tej pory część zbiornika.
Po godz. 15.00, gdy stan wody na Odrze przekroczył 650 cm, jedna po drugiej podniesione zostały wszystkie zasuwy. Napór wody był tak silny, że początkowo ekipa RZGW miała z tym problem. Jaz używany w celach przeciwpowodziowych jest po raz pierwszy. Poziom Odry jest najwyższy od 1997 r. Otwarcie zasuw i wpuszczenie wody na tę część polderu ma obniżyć falę na rzece - powiedział nam Jarosław Kawulak, kierownik nadzoru wodnego RZGW w Gliwicach. Prędkość spuszczania wody wynosiła ok. 50 m sześć. na sekundę. Jak ocenia J. Kawulak, sytuacja na Odrze jest ustabilizowana. Prognozy były gorsze - przyznaje J. Kawulak.
Świadkami otwarcia zasuw byli przedstawiciele Urzędu Gminy w Krzyżanowicach. Dowiedzieli się o tym tego samego dnia. Ta wiadomość pozwoliła im odetchnąć z ulgą. W gminie Krzyżanowice groźba powodzi stawała się coraz bardziej realna. Otwarcie sterowanej części polderu obniżyło poziom rzeki.
Z decyzji RZGW zadowoleni byli też urzędnicy z Lubomi. Na pewno to pomogło. Otrzymaliśmy informację, że idzie fala i stan wody się podniesie. Otwarcie polderu było już uzgadniane wcześniej. Chodziło o to, by zrobić to w odpowiednim momencie, by wypompować z rzeki jak największą ilość wody - tłumaczy Leszek Bizoń z UG Lubomia.
Następnego dnia sterowana część polderu została zamknięta. Przejęła 2 mln metrów sześc. wody. Obszar polderu obejmuje 830 ha. Jego objętość ma wynieść docelowo 50 mln metrów sześc. wody. Polder Buków stanowi I etap budowy zbiornika retencyjnego „Racibórz Dolny" o pojemności 170 mln litrów sześc. wody.
W Nieboczowach nadmiar wody przejęły zbiorniki pożwirowe. Całe szczęście, że otworzyli polder, bo wtedy cała woda wylałaby się na nasze wioski i byłoby znacznie gorzej - przyznaje Leszek Bizoń z Urzędu Gminy Lubomia.
(Adk)
Najnowsze komentarze