Zderzenia w Radlinie
Bardzo dobrym pomysłem okazały się Radlińskie Zderzenia Teatralne, które stały się okazją do prezentacji młodzieżowych zespołów z całego Śląska.
Okazało się, że taka konfrontacja z rówieśnikami jest potrzebna – uczestnicy wyrażali nadzieję, że podobna impreza odbędzie się również za rok.
Na scenie radlińskiego MOK-u wystąpiło 14 zespołów z Będzina, Katowic, Gliwic, Rybnika, Jastrzębia, Raciborza, Wodzisławia oraz Skrzyszowa. Zaprezentowane zostały bardzo różnorodne formy dramatyczne od teatru ruchu po kabaret. Tematyka spektakli była dowolna, więc można było zobaczyć przedstawienia różnego kalibru i o różnych nastrojach – od humoru do poważniejszych inscenizacji o problematyce współczesnej. Nie zabrakło też spektakli w gwarze śląskiej. Zespół z Gliwic zaprezentował przedstawienie o charakterze amerykańskiego musicalu.
Jury w składzie Jerzy Dębina, Grażyna Tabor i Marian Bednarek nie przyznało pierwszej nagrody. Natomiast drugie miejsce zajęły zespoły „Agrafka” z Raciborskiego Centrum Kultury za spektakl „Tango na paluszkach” i Licealny Okazjonalny Zespół Teatralny z Liceum im. Powstańców Ślaskich w Rybniku za „Noc” według Andrzeja Stasiuka. Trzecią nagrodę otrzymała grupa „Na etapie wirowania” z Domy Kultury w Rybniku-Chwałowicach za przedstawienie „Tania historia”. Jury przyznało wyróżnienia teatrowi „Neofobia” z Będzina, kabaretowi „Pięć złotych plus VAT’ z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu oraz teatrowi bez nazwy z Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczniowie z wodzisławskiego „Ekonomika” zaprezentowali „Bajki dla potłuczonych” kabaretu „Potem”.
Prezentacja laureatów połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 25 kwietnia o godz. 15.00 w radlińskim MOK-u, który jest organizatorem tego młodzieżowego festiwalu teatralnego.
(jak)
Najnowsze komentarze