Porządek musi być
Obowiązek wywozu szamba co najmniej dwa razy w roku oraz zakaz mycia i naprawiania samochodów pod domami, to niektóre zasady utrzymania czystości i porządku w gminie. Dokument przyjęli już radni.
Regulamin ma obowiązywać po dwóch tygodniach od dnia opublikowania go w Dzienniku Urzędowym. Obecnie jego treścią zajmuje się wojewoda. Jeśli dokument będzie zgodny z prawem, może obowiązywać już za dwa tygodnie. Jeśli nie, procedura się przeciągnie. Regulamin szczegółowo określa prawa i obowiązki mieszkańców w zakresie utrzymania porządku. Czytamy w nim m.in., że mieszkańcy w ciągu trzech miesięcy od dnia uruchomienia kanalizacji muszą się do niej podłączyć. Osoby, które tego nie zrobią są zobowiązane podpisać umowy z firmą wywożącą odpady ze zbiorników bezodpływowych. Mają na to 6 tygodni od dnia wejścia w życie regulaminu. Poza tym każdy powinien sprzątać błoto, śnieg i lód z chodników przylegających do posesji. Wicewójt Marklowic Piotr Galus wyjaśnia, że chodnik nie przylega do posesji, gdy pomiędzy nim a ogrodzeniem znajduje się nawet niewielki pas zieleni.
Kontrowersyjny wydaje się zapis, który zabrania właścicielom posesji mycia samochodów i ich naprawy. O ile w przypadku napraw jest pewna „furtka”, ponieważ zezwala się dokonywania drobnych napraw, to w przypadku mycia pojazdów już nie. Należy je myć w „miejscach do tego przystosowanych” - czytaj w myjniach.
Ustalono także średnią ilość odpadów wytwarzanych przez mieszkańca. Przyjęto, że każdy w ciągu roku zużywa ich 0,42 m3. W związku z tym pojemnik 120 litrowy powinien być opróżniany raz na kwartał. Pojemnik dwa razy większy dwa razy w roku, natomiast kontener o pojemności 1100 l raz w roku. W dokumencie jest również mowa o szambach. W jego pierwotnej wersji nałożono obowiązek ich opróżniania przynajmniej cztery razy w roku. Ostatecznie radni zdecydowali, że należy to robić co najmniej dwa razy w roku. Ponadto właściciele psów muszą sprzątać ich odchody pozostawione w miejscach publicznych. Utrzymywanie psa rasy agresywnej jest legalne jedynie za pozwoleniem wójta. Zwierzęta biegające po terenie gminy zostaną zabrane do punktu opieki dla bezdomnych zwierząt na koszt właściciela. Jeśli się go nie ustali, zapłaci za to gmina. W przypadku gdy właściciel nie zgłosi się w ciągu tygodnia zwierzę trafi do schroniska.
(raj)
Najnowsze komentarze