Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W skrócie - powiat wodzisławski

05.07.2005 00:00
WODZISŁAW
  • Utworzono już obwody głosowania na czas wyborów do sejmu i senatu oraz na czas wyboru prezydenta RP. Mieszkańcy będą mogli głosować w Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. 26 Marca. Mieścić się tam będzie Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 28, natomiast druga z komisji znajdować się będzie w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc przy ul. Brackiej.
  • Radni przyjęli „Lokalny program rewitalizacji dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2005 – 2015”. Dokument jest niezbędny przy ubieganiu się o fundusze strukturalne. Jest on załącznikiem niezbędnym przy składaniu wniosków.
  • Na ostatniej sesji Rady Miejskiej po raz drugi przyjęto regulamin pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów szkół, wychowanków ośrodków i słuchaczy kolegiów zamieszkujących na terenie miasta. W marcu radni już raz ustalali wspomniany regulamin jednak zgodnie z zaleceniami nadzoru prawnego wojewody należało wprowadzić poprawki. Przypomnijmy, że każda z gmin ma obowiązek ustanowienia regulaminu. Niestety ustawa regulująca te kwestie zawiera sporo niedociągnięć. Jeden z elementów zakłada, że pomocy nie mogą udzielać ośrodki pomocy społecznej. 
  • Strażnicy miejscy będą pilnować porządku w Godowie i Lubomi. Jak mówi komendant Andrzej Wuwer, w każdej z gmin zakres wsparcia obejmie pół etatu. Z tego tytułu do kasy miejskiej wpłynie 50 tys. rocznie. Strażnicy będą głównie pilnować odpowiedniego pozbywania się nieczystości przez mieszkańców. Przypomnijmy, że robią to już w Mszanie, Marklowicach i Kornowacu. 
  • Po wakacyjnej przerwie radni zajmą się podsumowaniem półrocznej pracy poszczególnych komisji. We wrześniu prezydent ma przedstawić sprawozdanie z realizacji budżetu, natomiast w październiku radni przyjrzą się największym inwestycją miejskim. Tematem głównym poruszanym w listopadzie będzie ochrona środowiska, natomiast grudzień będzie przeznaczony na przygotowanie budżetu na 2006 r.
PSZÓW
 
  • Pięć organizacji pszowskich powołało do życia Forum. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się coś dobrego zrobić dla innych - powiedziała Elżbieta Idziaczyk, która przewodniczy inicjatywie. Forum tworzy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie”, Towarzystwo Przyjaciół Pszowa, Klub Honorowych Dawców Krwi przy KWK „Anna” oraz Państwowe Ogródki Działkowe „Jedność”. Pierwszą wspólnie zorganizowaną imprezą było spotkanie z dr hab. Romanem Kochanowskim na temat „Katolik a społeczeństwo otwarte”. Również na kolejne miesiące pszowskie Forum zaplanowało bogatą ofertę imprez. W lipcu są to: Wakacje w świetlicy „Gniazdo”, Akcja Krwiodawcza z NZOZ „Vitamed”, dwudniowa wycieczka rowerowa do czeskiego Horni Benesova, oraz wycieczka rowerowa młodzieży „Lato w mieście”. W sierpniu odbędzie się w Pszowie Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Sanktuarium Matki Boskiej Uśmiechniętej, Dzień Działkowca, kolejna akcja krwiodawcza, III Piknik Rogowski, dwudniowa wycieczka rowerowa do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, rowerowa wycieczka młodzieży „Lato w mieście” i również rowerowa eskapada na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Także we wrześniu nie zabraknie ciekawych spotkań i wydarzeń organizowanych przez Forum. Pierwszym z nich będzie koncert w pszowskiej bazylice „Musicie od siebie wymagać”, pieczenie kartofla dla dzieci na terenie ogródków działkowych „Jedność”, akcja krwiodawcza, spotkanie z ks. Piotrem Wilkiem i rajd młodzieży „Nałogom stop”. W październiku do Pszowa zawita znany ks. dr Arkadiusz Wuwer, odbędzie się także akcja krwiodawcza, a także Dzień Papieski, Dzień Sportu i finały zawodów sportowych o Puchar Proboszcza Bazyliki Pszowskiej i Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
 
RADLIN
 
  • Miejski Ośrodek Kultury od 19 do 21 sierpnia organizuje trzydniowy plener dla twórców nieprofesjonalnych. Opłata akredytacyjna wynosi 50 zł. Organizatorzy zapewniają uczestnikom materiały plastyczne oraz codziennie ciepły posiłek. W zamian każdy zobowiązuje się pozostawić do dyspozycji organizatorów jedną pracę. Wszystkie wykonane podczas pleneru zostaną zaprezentowane 13 września w MOK-u na wystawie.
  • MOK już po raz trzeci organizuje konkurs fotograficzny dla amatorów. Tematem tej edycji jest Dziedzictwo naszych przodków. Można nadsyłać zdjęcia czarno-białe i kolorowe. Technika wykonania zdjęć jest dowolna. Muszą mieć one formę odbitek o rozmiarze co najmniej 15x21 cm (zalecany format 20x30 cm do 30x45 cm). Fotografii nie należy podklejać. Jeden uczestnik może przysłać maksymalnie pięć prac. Na odwrocie każdej fotografii należy zamieścić jej tytuł i godło autora (w formie słowa oraz liczby). Do zdjęć należy dołączyć zaklejoną, opatrzoną godłem kopertę, w której trzeba umieścić kartkę z danymi autora.
  • Numer: 27 (284)
  • Data wydania: 05.07.05