Wieści gminne
Lubomia
W Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi otwarta została wystawa „Igłą malowane”. Prezentuje ona haftowane obrazy Magdaleny Piechy z Rydułtów. Wystawa czynna będzie do końca czerwca.
W niedzielę 29 maja Wiejski Dom Kultury w Syryni organizuje Festyn Letni pod znakiem medycyny naturalnej. Rozpocznie się on o godz. 14.30 od występu zespołów tanecznych działających przy WDK, o godz. 15.00 swój program artystyczny przedstawią uczniowie miejscowej szkoły podstawowej – znajdzie się w nim m.in. przedstawienie pt. „Kopciuszek”. O godz. 15.30 odbędzie się pokaz zapaśników MKZ Unia Racibórz, o godz. 17.00 przewidziano koncert orkiestry dętej kopalni „Anna” wraz z występem mażoretek.
Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi organizuje wycieczkę do Ostrawy na wystawę Mini-Unii. Uczestnicy będą mogli obejrzeć makiety słynnych budowli znajdujących się w różnych krajach europejskich.
5 czerwca Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi wraz z miejscowym ośrodkiem zdrowia przy współudziale wójta gminy organizują Białą Niedzielę. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z badań na wykrywanie raka sutka, jelita grubego i prostaty.
Gorzyce
Na terenie gminy przeprowadzona została ekologiczna akcja związana z obchodami Dnia Ziemi. Pracownicy gospodarki komunalnej Urzędu Gminy uprzątnęli kilka dzikich wysypisk wywożąc odpady na składowisko do Jastrzębia-Zdroju. Sadzono też drzewka i krzewy w kilku sołectwach. Jak co roku, do tych ekologicznych działań włączyły się szkoły.
W Olzie odbyła się uroczystość związana z nadaniem nowego sztandaru miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Zorganizowano ją na terenie gminnego pola biwakowego.
Rudnik
Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach zaprasza na wernisaż fotografii pt. „Zamki Górnośląskie”. Zorganizowany został w ramach serii „Spotkania z górnośląską historią i sztuką”. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 27 maja na godz. 17.00.
#nowastrona#
Kuźnia Raciborska
20 maja, w krużganku pocysterskiego klasztoru w Rudach, odbyło się sympozjum misjologiczne. Jego hasło brzmiało „Przyszłość Indian w Paragwaju”. Organizatorem był Zakład Misjologii i Teologii Religii Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego wraz z Sekretariatem ds. Misji Polskiej. Cyklowi wykładów towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii Manfreda Zimmermana pt. „Indianie z Paragwaju”.
W tym roku po raz pierwszy od wielu lat Kuźnia Raciborska nie będzie gościł uczestników obozu przysposobienia obronnego, organizowanego corocznie przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Odbywał się on przy miejscowym Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie trwa remont. Brało w nim udział około 200 osób. Jak powiedziała nam Rita Serafin - zastępczyni burmistrza, kuźniańskie ZHP zorganizuje natomiast kolejny obóz wypoczynkowy w Pleśnej. Magistrat sfinansuje pobyt nad Morzem Bałtyckim dzieci z miejscowych rodzin wymagających wsparcia.
Trwają dyskusje nad gminną polityką oświatową. „Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powinna wyglądać struktura naszej oświaty do 2012 roku. W ciągu ostatnich 7 lat, liczba uczniów uczęszczających rokrocznie do naszych placówek zmniejszyła się o blisko 380 osób. To tak, jakby ubyła jedna duża szkoła” – dowiedzieliśmy się w magistracie. Władze przedstawiły swoje propozycje nauczycielom i zainteresowanym środowiskom. Chcą, by docelowo w gminie pozostały dwa ośrodki edukacyjne: w Kuźni Raciborskiej oraz Rudach.
Inkasem podatków: rolnego, leśnego i od nieruchomości należnych od osób fizycznych, na mocy uchwały Rady Miejskiej zajmują się obecnie: Budziska - Ingeborga Depta, Jankowice - Henryk Machnik, Ruda - Jan Stanek, Ruda Kozielska - Alfons Mazurek, Rudy - Sylwester Larysz, Siedliska - Mariusz Kulon, Turze - Marcelina Waśniowska.
„Dzieje książąt raciborskich. Rudy 1841-1914. W kręgu kultury łowieckiej” – to tytuł książki Anny Zamarskiej z Rybnika, która ukazała się właśnie na księgarskich półkach. Autorka opisuje dzieje rodu książąt raciborskich Hohenlohe-Schillingsfürst, zagadnienia dotyczące kultury myśliwskiej oraz tradycje łowieckie na dworze w Rudach, które były główną książęcą siedzibą i niejednokrotnie gościły możnych XIX i początku XX wieku, m.in. cesarza Wilhelma II. Wydawnictwo zawiera szereg map oraz tablicę genealogiczną książąt.
12 czerwca w pocysterskim opactwie w Rudach odbędzie się promocja tomiku wierszy raciborzanki - Aleksandry Czekajło. Imprezie towarzyszyć będzie występ zespołu „Miraż” z raciborskiego Młodzieżowego Domu Kultury, przygotowywanego pod kierunkiem Elżbiety Biskup.
#nowastrona#
Nędza
13 maja w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Górkach Śląskich, pod hasłem „Moje pierwsze Urodziny w niebie”, uroczyście obchodzono pamiątkę 85. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Na uroczystość zaproszeni zostali rodzice, władze gminy oraz ks. proboszcz Gotfryd Fesser. Dzieci „przeprowadziły wywiad” z Ojcem Świętym. Interesowały się przede wszystkim Jego dzieciństwem i młodością. Zadały pytanie, co może pomóc w osiągnięciu tak wielkiej świętości i miłości do ludzi, szczególnie do dzieci. Zapytały również o rodziców, rodzeństwo, o szkołę, o zamiłowania. Warto dodać, że 13 maja, w dniu 24. rocznicy cudownego ocalenia życia Ojca Świętego, papież Benedykt XVI ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. We wrześniu szkoła w Górkach otrzyma imię tego Wielkiego Polaka. Uroczystość przygotowała katechetka Alicja Kobyłka.
Gmina ma około 270 bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosi 6 proc. i jest trzecia z najniższych w powiecie raciborskim.
Krzyżanowice
Wójt Leonard Fulneczek spotkał się z władzami czeskiego Bogumina. Omawiano sprawy funkcjonowania budowanego, nowego przejścia granicznego. Przypomnijmy, że w Chałupkach budowany jest nowy most drogowy. Ustalono, że w przyszłości ruch pieszych i lokalny samochodowy będzie się odbywać na starym moście z początku XX wieku, a tranzytowy na nowym. Droga ze starego mostu ma znów prowadzić na bogumiński ryneczek, a nie, jak obecnie, na obwodnicę. Władze obu gmin wyraziły obawy, że do czasu poprowadzenia autostrady A1 Gdańsk-Gorzyczki intensywny ruch ciężkich TIR-ów będzie się kierował na Chałupki-Bogumin.
Odbyły się coroczne spotkania wójta z radami sołeckimi, na których omówiono aktualną realizację budżetu oraz potrzeby miejscowości na lata następne. Uwagi ze spotkań służą do konstruowania planów społeczno-gospodarczych.
20 maja odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Gminy. Tematem była współpraca zagraniczna gminy Krzyżanowice.
Najnowsze komentarze